Ovo je samo pahulja snežnog brega: U Italiji tek sledi pravi vrhunac epidemije!
Ni mesec dana socijalnog distanciranja sa katancima na svim prodavnicama, barovima, restoranima, zatvorenim fabrikama, javnim ustanovama,bilbiotekama,muzejima, trgovinama... epidemija koronavirusas u Italiji jos nije dostigla svoj vrhunac.
Broj obolelih je premašio stotinu hiljada, a 812 preminulih je najnoviji bilans samo jednog dana, raste broj ozdravljenih, a vlada je najavila produzenje mera ogranicenja jos za dvije sedmice, ali sve je vise onih koji zele da znaju kada se moze ocekivati kraj karantina.
Tacno u podne danas je minutom ćutanja u svim opstinama odata je posta za sve žrtve koronavirusa u Italiji.
Nacelnici opstina stali su ispred svojih opstina, sa italijanskom zastavom na pola koplja, u znak žalosti, i u tišini izrazili solidarnost sa porodicama koje su izgubile svoje najmilije, u znak podrske zajednicama koje plaćaju najvišu cenu epidemije kao i u cast zdravstvenih radnika koji su u prvim redovima borbe protiv koronavirusa. Italijanska Radio i televizija ucestvovala je tim povodom emitovala Requiem Giuseppe Verdia.
Einaudi Institut za ekonomiju i Finansije (Eief) objavio je studiju sa prognozom kada se moze ocekivati kraj mera preduzetih za suzbijanje epidemije koronavirusom, a na osnovu istraživanju, koiji se zasniva na podacima koje sakuplja Civilna Zastita, "nulti nivo zaraze", to jest datum kada se moze ocekivati da vise ne bude zarazenih bi mogao biti 5, 9 ili 16 Maja.
Prognoza se odnosi generalno na cijelu Italiju, ali potpisnici studije upozoravaju da ce kraj karantina za razlicite italijanske pokrajine biti razlicitog datuma, a zavisice od toga kada se su se pojavili prvi zarazeni od koronavirusa.
Kineska delegacija od trinaest stručnjaka posjetila je neke bolnice u sjevernoj Italiji. Sef delegacije Profesor Qiu Yunqing ocenio je da su bolnice često stare i slabo opremljene. Sugerisao je da se zarazeni utvrđuju pre nego sto budu hospitalizovani, a da u bolnice, prema njegovim recima, treba smeštiti ne samo one sa izrazitim znacima obolenja, vec i asimptomaticke osobe.
Po njegovom misljenju neophodno je sprečiti eksploziju "nevidljivih pacijenata" onih koji su kod kuće ili koji su asimptomatski. Bolesni moraju biti presretnuti, to jest rano otkriveni, smatra kineski epidemiolog.
- Da bi se zaustavila epidemija neophodna je kolektivna blokada svih aktivnosti, zalihe hrane dostavljati po dijelovima grada ili u blokove zgrada, kao što je to učinjeno u Kini. Neophodna je stroga kontrola širenja zaraze, jer u protivnom slucajevi oboljelih nikada se neće prestati - rekao je Profesor Qiu Yunqing .
Po njegovom misljenju nivo zaštiteu Italiji je sigurno niži od kineskog. Medicinsko osoblje nije dovoljno zaštićeno, a obicne maske nisu dovoljna zastita.
- Bolest poput ove zahteva teska zastitna odijela, koja sam po sebi čine posao lekara fizički još napornijim. Takođe potrebno je i više osoblja, bar za trecinu od sadasnjeg broja, lekarima koji rade osomocasovne smene treba obezbijediti zamenu. Ne možete ocekivati od lekara da rade osam sati, morate to spustiti na 4 najvise 6 sati. Ovo je vanredna situacija, i nijedna bolnica, čak ni najmodernija, ne može odoleti ogromnom prilivu pacijenata, kao što se to događa u Italiji - savetuje kineski epidemiolog.
Sta se može naučiti iz grešaka u borbi protiv koronavirusa u Italiji?
O tome je Harvard Busineš Review, časopis slavnog američkog univerziteta, objavio je analizu.
Prema američkim naučnicima, neki aspekti krize - počevši od vremena - bez sumnje se mogu pripisati jednostavno lošoj sreći.
U ranoj fazi eidemije u Italiji pretnja koronavirusom nije shvaćena ozbiljno. Navode primer nekih italijanskih političara koji su krajem februara, kada se epidemija vec uveliko sirila, organizovali kontra-akciju.
Sastali su se na aperitivu pod nazivom "Milano se nece zaustaviti", izljubili se, rukovali i nazdravili, a samo deset dana kasnije neki od njih (Nicola Zingaretti), su bili pozitivni na koronavirus.
Studija završava s dve sjajne lekcije koje bi trebalo naučiti iz talijanskog slučaja: Pre svega, nema vremena za gubljenje, s obzirom na eksponencijalno sirenje virusa i mere bi trebalo provesti što pre i to na sistematski način, a ne budu postepeno.
Druga lekcija je da će za efikasan pristup Covid-19 biti potrebna ratna mobilizacija - kako u pogledu veličine ljudskih i ekonomskih resursa koji će se morati ukljuciti, tako i zbog ekstremne koordinacije koja će biti potrebna u različitim dijelovima zdravstva, i javnog i privatnog.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)