Putin dobio neočekivani poklon od Amerike
Ako Amerika počne da proizvodi novu raketu kao odgovor na rusko narušavanje Sporazuma o uništavanju raketa srednjeg i malog dometa, to će biti poklon za ruskog predsednika Vladimira Putina, koji će moći da krivicu za propast dogovora svali na Amerikance, piše „Vašington post“.
List navodi da umesto toga administracija Donalda Trampa i Kongres SAD treba da preduzmu odmerene, ali odlučne korake kako Moskva ne bi imala nikakvu vojnu korist od svog ponašanja.
Republikanci su ranije pozvali Pentagon da počne da se bavi razradom nove, potencijalno nuklearne rakete, koja protivreči uslovima Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa iz 1987. godine.
Prema mišljenju lista, stvaranje ovakve rakete biće "poklon Putinu" i povećaće rizik od destabilizacije situacije u svetu. To će doprineti i udaljavanju evropskih saveznika od SAD.
Poštovanje sporazume Regan - Gorbačov sada je pod velikim znakom pitanja. SAD su optužile Rusiju da ispituje i razvija krstareće rakete koje su sporazumom zabranjene. Moskva ove tvrdnje demantuje, podseća list.
U pokušaju da pojača pritisak na Moskvu, Predstavnički dom i Senat su predložili da se pokrene program izrade novih, kako konvencionalnih, tako i nuklearnih mobilnih raketa „zemlja-zemlja“.
Iako pristalice ovog nacrta zakona ukazuju na to da Sporazum ne zabranjuje izradu ovakvih raketa, ovaj korak će predstaviti Rusiju u povoljnijem svetlu, naglašava se u tekstu. Rusija može da odgovori zvaničnim raskidanjem sporazuma i razvijanjem velike količine raketa srednjeg i malog dometa bez ikakvih ograničenja.
Pored toga, nema vojne potrebe za ovakvom raketom. Pentagon uopšte ne teži stvaranju ovakvog naoružanja, jer ionako može potpuno legalno da razvija raketne sisteme „zemlja-vazduh“ i „more-vazduh“, koji obuzdavaju Rusiju. Nema nikakvih razloga da se veruje da će nova raketa, na čiju će izradu biti potrošene godine i velika količina novca, naterati Rusiju da „ponovo poštuje Sporazum“.
Mnogo je važnije to da NATO takođe ne podržava ovu ideju i da nijedna zemlja ne gori od želje da ima takvu raketu na svojoj teritoriji.
- Pokušaji da se primora Alijansa da prihvati novu i potencijalno nuklearnu raketu posejaće bez ikakve sumnje razdor, za šta se od Moskve može dobiti samo odobravajuće tapšanje po leđima - navodi "Vašington post".
Ipak, kako bi dostojno odgovorili na rusko „narušavanje Sporazuma“, Trampova administracija i Kongres moraju da se pridržavaju tri principa.
Prvo, SAD i dalje moraju da se trude da sačuvaju arhitekturu kontrole nuklearnog naoružanja, uključujući sporazume koji obuzdavaju Rusiju i osiguravaju stabilnost, predvidivost i transparentnost u oblasti nuklearnog naoružanja.
Drugo, u slučaju da Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa ipak propadne, Amerika mora da se potrudi da „odgovorna za to bude Rusija“. Upravo zbog toga Vašington mora da izbegava poteze kakav je stvaranje rakete, jer to nije u skladu s uslovima Sporazuma. Rusija će, u protivnom, dobiti mogućnost da saopšti da upravo Amerika destabilizuje situaciju.
Treće, svaki potez Amerike mora da ima podršku evropskih saveznika. Bilo kakvo razilaženje u njihovim redovima pokazaće Rusiji da i dalje može da narušava Sporazum ne plašeći se jedinstvenog odgovora NATO-a, napominje „Vašington post“.
Sledeći ove principe, Kongres mora da natera Trampovu administraciju da počne direktno da pregovara s Moskvom o uništavanju zabranjenih raketa.
- Narušavanje Sporazuma o uništavanju raketa srednjeg i malog dometa je ozbiljno pitanje. Pristup u duhu ’oko za oko’ i izrada sopstvene nove nuklearne rakete neće učiniti svet bezbednijim i samo će pogoršati problem - zaključuje „Vašington post“.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)