Ova zemlja može da reši krizu u Severnoj Koreji za sekund!
Rešenje krize u Severnoj Koreji nalazi se u Kini.
- Iskreno, Kinezi su besni. Ali šta oni zapravo mogu da učine? - rekao je za "Gardijan" Stiv Čang iz instituta "Soas Čajna", a preneo blic.rs
Kina ima nekoliko opcija, kaže stručnjaka za Severnu Koreju, Žao Tongu s Centra za globalnu politiku Karnegi–Sinhua u Pekingu.
- Nakon poslednje runde izglasanih sankcija UN, tekstilni proizvodi i odeća su najvažniji izvor prihoda iz inostranstva za Severnu Koreju - kaže Žao. Znatno ili potpuno ograničenje njihovog uvoza veoma bi naštetilo finansijskoj stabilnosti režima.
- Drugi faktor je limitiranje ili potpuna zabrana izvoza radne snage iz Severne Koreje. Naime, oko 100.000 Severnoorejaca radi u inostranstvu, uglavnom u Kini i Rusiji (gde su, između ostalog, učestvovali u izgradnji stadiona Zenita), a godišnje u svoju državu šalju oko 2,3 milijarde dolara, što je jedan od ključnih izvora deviza za osiromašeni režim - piše dopisnik Gardijana iz Pekinga Tom Filips.
Treća opcija je najdrastičnija - prekidanje snabdevanja sirovom naftom od koje Severna Koreja zavisi. Kako piše Huileng Tan za Si-En-Bi-Si, Kina godišnje izveze oko 520.000 tona sirove nafte u Severnu Koreju, što nije navedeno u zvaničnim podacima. Iako je to 97 odsto manje nego što je bio slučaj prethodnih godina, i dalje predstavlja ključni izvor energije za tu državu. Inače, nafta u Severnu Koreju dolazi preko prastarog naftovoda.
- Ako Kina odseče snabdevanje naftom Severnoj Koreji, to će biti trenutan i vrlo težak udarac privredi - smatra direktor konsultantske firme "Evroazija grup", Skot Siman.
Žao Tongu ističe da bi zatvaranje naftovoda potencijalno bilo nepovratno, budući da bi zbog zastarelosti naftovod uništila korozija u slučaju da prestane da se koristi. Međutim, Kina i dalje beži od ove opcije zbog potencijalnih reperkusija, otkrio je jedan od zvaničnika za „Fajnenšel tajms“.
- Ovo je jedna od najradikalnijih mera koje Kina može da preduzme i da bi sigurno imala strateške posledice po Kinu jer bi narušila stabilnost severnokorejskog režima. Nakon određenog vremena ta mera bi mogla da ugrozi i sam opstanak režima - kaže Žao za "Gardijan".
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)