LISTIĆ VAŽI I SA ČIČA GLIŠOM: Utvrdite pravila glasanja!

Autor: blic.rs

Vesti

03.03.2018

19:42

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Glasanje za Skupštinu grada Beograda održava se u nedelju, 4. marta. Birači će moći da glasaju na 1.185 biračkih mesta, a u birački spisak za Beograd upisano je ukupno 1.606.693 građana.

RepublikaFoto: ST/N. PANČIĆ
Važno je da budete sami iza paravana, jer je glasanje vaša privatna stvar

Biračka mesta biće otvorena od 7 do 20 časova, tako da se glasanje može obaviti u bilo kom trenutku u ovom vremenskom periodu. Međutim, brige nema ni za one koji se na biračkom mestu zateknu u trenutku njegovog zatvaranja, jer po Zakonu i njima mora biti omogućeno glasanje.

Propisi nalažu da se u ovakvoj situaciji određuje osoba iz biračkog odbora koja utvrđuje broj birača na biračkom mestu, redosled po kome glasaju, i staje iza poslednjeg kako bi označila kraj reda.

Dokazivanje identiteta

Kako bi se identifikovali, na biračko mesto glasači sa sobom donose važeću ličnu kartu ili pasoš, gde piše matični broj (JMBG). Međutim, stare lične karte i vozačke dozvole nisu dokumen koji je prihvatljiv.

U situaciji kada, recimo, osoba ima drugo prezime u odnosu ono koje je upisano u birački spisak, birački odbor mora da omogući glasanje ukoliko osoba svoj identitet dokaže drugim dokumentom na kome se nalazi fotografija i JMBG.

RepublikaFoto: ST/N. PANČIĆ

Kontrola

Po dolasku na mesto za glasanje, članovi biračkog odbora najpre UV lampom proveravaju kažiprst birača (ili ostale prste), kako bi utvrdili da li je osoba već glasala.

Proverom lične karte ili pasoša utvrđuje se identitet, i traži se ime glasača u biračkom spisku, pored koga on stavlja potpis. Nakon toga, birač dobija glasački listić (u slučaju nedeljnih izbora na njemu će biti 24 liste), ali njegov prst biva "obeležen" sprejom. Potom se odlazi do paravana za glasanje.

RepublikaFoto: ST/N. PANČIĆ

Glasanje

Glasa se tako što se zaokruži ili podvuče lista (njen broj ili ime) koja je glasačev izbor. Glasa se u tajnosti, bez ikoga da "pravi gužvu" iza paravana, gde ne sme biti narušena privatnost glasača.

Takođe, niko ne sme da vam sugeriše za koga da glasate ili da vas bilo šta vezano za vaš izbor zapitkuje, jer - glasanje je tajno i niko nema prava da vas bilo šta o tome pita.

Ukoliko primetite bilo kakvu neregularnost, možete da se obratite članovima biračkog odbora.

Nakon odabira liste, glasački listić se presavije, ubacuje u biračku kutiju, i odlazi se sa biračkog mesta.

Kada važi glas

Svaki glasački listić na kome je zaokružen ili podvučen jedan redni broj ispred liste ili ime liste je validan. Ispravan je svaki onaj na kome se sa sigurnošću može utvrditi za koga se glasalo (zaokruženo ime i prezime, naziv ili deo naziva izborne liste, redni broj i naziv, ime i prezime kandidata ili predlagača kandidata).

Birači u Srbiji na listićima neretko crtaju Čiča Glišu, dopisuju ime Novaka Đokovića, Vlade Divca, a na izborima 2012. godine, jedan birač dopisao je ime tadašnjeg predsednika SAD-a Baraka Obame. Pojedini upisuju i vulgarne poruke političarima. Čak i oni će biti validni ako se može pouzdano utvrditi za koga je birač glasao.

Ako se na listiću može utvrditi kome je otišao glas, on će biti važeći uprkos dopisanim parolama, komentarima, ili ako su nazivi i redni brojevi drugih kandidata precrtani.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (78)

Loading
Natasa

03.03.2018 19:46

Odlično da su dali instrukcije, ima i onih kojima su potrebne.

ognjen

03.03.2018 19:47

Znači mogu da naružim ko mi se ne sviđa.

PrakticnaZena

03.03.2018 20:51

@ognjen - Pa kad si zaokruzio onog koga zelis da pobedi podrazumeva se da druge ne volis.

Jovana

03.03.2018 19:52

Svi ti koji imaju potrebe za crtkanjem i na glasačkim listićima pokazuju svoju nezrelost i neurotičnost.