"Rađeno na prevenciji - vršnjačko nasilje drastično opada"
"Jasno je da se vršnjačko nasilje, kao i sve što je negativno u društvu, ne može iskoreniti, ali statistika govori u prilog tome da je ono drastično u opadanju", izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević.
On je u emisiji Pravac na tv Pink3 naveo da je urađeno mnogo na prevenciji, odnosno lečenju uzroka nasilje, te da je najveća odgovornost na direktoru ustanove.
Govoreći o vršnjačkom nasilju, ministar kaže da su prethodnih godina pokrenuti SOS telefoni, timovi za nasilje koje ima svaka škola, timovi Ministarstva i školskih uprava i ističe da svako nasilje mora da se prijavi.
- Smenio sam preko 20 direktora škola širom Srbije jer su prikrivali nasilje. Uradili smo dosta toga, ali je ostalo još mnogo posla. U osnovnim i srednjim školama u Srbiji više je od 900.000 đaka i, gledajući statistiku, nasilje u školama je u drastičnom opadanju - kazao je on.
Međutim, kako je naveo, ako se uzmu u obzir dva slučaja koja su se desila u poslednja dva meseca u celoj Srbiji i o njima se svakodnevno govori, piše i spinuju se, onda se stiče utisak da je slučajeva nasilja u školama bilo petsto.
- Jasno je da se vršnjačko nasilje ne može da se iskoreni, kao i sve ostalo što je loše, ali se može dovesti na razumnu meru - smatra ministar.
Dodaje da nije zadužen za porodice i njihovo vaspitanje i prevaspitanje, ali da jeste za to šta škole treba da urade.
Direktor, kako objašnjava, momentalno mora da obavesti inspekciju, školskoj upravi ili čak ministru lično ili pomoćnicima iz sektora.
Slučaj u OŠ "Karađorđe"Kada je reč o dešavanjima u OŠ "Karađorđe“, kaže da je na delu "neslana dečja igra u kojoj nema govora o seksualnom nasilju“. |
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)