Kad zapuca sa svih strana nema junačenja! Evo kako se možemo zaštiti od UDARA GROMA i koje su ZABLUDE vezane za to!
Koliko god da građane plaše munje i gromovi, još ih više brine činjenica da, kako kažu upućeni, ne postoji univerzalno sredstvo zaštite od grmljavine. Ipak, određena pravila ponašanja mogu svesti opasnost na minimum.
Putanja munje toliko je nepredvidiva, a udar snažan da niko ko se nađe na otvorenom prostoru ne može biti bezbedan. Pogibija dve devojčice juče u centru Aleksandrovca pokazala je da fatalan ishod može da se desi i u samom jezgru grada, iako su u urbanim sredinama ljudi manje ugroženi od udara groma.
- Ova poslednja nesreća od juče pokazuje da čovek može i na ulici da strada. Udar groma nije strogo usmeren, on ima svoje kanale duž električnih linija sila. On tamo gde se nameračio, tamo se prazni, udara u zemlju to jest u objekat ili čoveka. Nema strogog pravila i zato i nema stopostotne zaštite - upozorava meteorolog Nedeljko Todorović.
Najsigurnije je, kaže, da se za vreme grmljavine sklonite u čvrst, zatvoreni objekat. Premda, kako ističe, ni gromobrnai nisu stopostotna zaštita. Ipak, kada se čovek nađe u zatvorenom prostoru, sa obavezno zatvorenim prozorima i vratima, on ne remeti magnetno polje kao kada je na otvorenom, objašnjava Todorović.
Stradaju pored utičnice, na planini i u vodi
Poželjno je i da se držite podalje od električnih uređaja i utičnica, jer se grom prenosi i kroz instalacije.
- Davno je stradala jedna devojčica koja je sedela pored utičnice u kući. Grom je udario trafo-stanicu ili električni vod, a napon se preneo do utičnice. To je toliko jak napon i toliko velika struja da ona probija sve, nema tu neke specijalne zaštite. Generalna zaštita je faradejev kavez. Recimo, automobil je faradejev kavez zato što je obložen sa svih strana metalom i spoljno nalektrisanje ne probija unutra. Međutim, kod modernih automobila je nevolja u tome što se u slučaju požara kada izgore instalacije blokiraju i vrata i onda čovek može da strada na posredan način - kaže Todorović.
Mogućnost da vas grom udari na ulici u gradu ipak je manja nego kada se radi o otvorenim poljima, usamljenim drvećima, planinama.
- Na mnogim planinskim mestima sam video spomen ploče stradalima od udara groma. Na visokim planinama su češći udari groma. Stradaju stočari sa ovcamama kada se skolne ispod drveta, ginu čak i fudbaleri na ravnom terenu. Znam slučaj da je dečko stradao na jezeru, kupao se i samo mu je glava virila iz vode, a grom ga je udario tačno u glavu. I na Adi ciganliji je poginuo čovek koji je izlazio iz vode - priseća se Todorović.
Lezite, čučnite na otvorenomAko već ne mogu da se sakriju u zatvoreni objekat građani opet imaju načina da se zaštite od groma, ističe dr Milan S. Savić, profesor na Elektrotehničkom fakultetu. - Najbolje je da tokom nevremena legnu ili čučnu jer što su više iznad zemlje to su jače električno polje i veća meta groma. Takođe, trebalo bi da skupi noge kako bi se izbegao takovani napon korak i prolazak struje preko zemlje kroz celo telo. Dobra zaštita je i udolina ili kanal - objašnjava Savić. S druge strane, drvo nikako nije dobar gromobran. - Kad udari grom u drvo struja prolazi kroz grane i stablo, po površini se širi vazdušni pritisak i visoka temperatura zbog čega nije dobro da se iko nalazi u blizini na metar dva jer može zadobiti smrtonosne opekotine. Takođe, u kućama sa drvenim gredama koje nemaju zaštitu može doći do požara kada grom zahvati električne instalacije - naglašava Savić. Ako već imaju priliku da se sklone u omanje prostorije građani bi trebalo da obrate pažnju na njihovu spoljašnjost. - Bitno je da taj prostor bude oivičen metalom kroz koji će struja proći prilikom udara groma. Na taj način svako ko je unutra biće zaštićen od direktnog udara i povreda - kaže Savić. Na fudbalskim terenima reflektori i gromobrani često nisu dovoljna zaštita za igrače. - Recimo na Adi Ciganliji gromobran štiti publiku na tribinama, ali ne i igrače na drugom kraju terena. Zato je najbolje uvak prekinuti utakmicu - tvrdi Savić i dodaje da su udari groma toliko podmukli pa se dešava da pogodi toranj sa strane, a ne u vrh. |
Najvažniji saveti za zaštitu od groma:
- sakrite se u zatvorenu prostoriju sa metalnim oivičenjima, gromobranom i zatvorite vrata i prozore
- skupite noge, držite se dalje od utičnice
- siđite u udolinu ili kanal
- uđite u automobil
- čučnite ili lezite na otvorenom
- kišobran sa metalnim vrhom posebno privlači grom, ali nećete biti mnogo zaštićeniji ako skupite ovu opremu
- isključite svu tehniku iz zida u kući ili stanu ili stavite specijalnu zaštitu na ove instalacije
Najveće zablude o udaru groma:
- mobilni telefon, lančić ili nakit izazivaju grom
- ne možete spasiti čoveka kojeg je udario grom tako što ćete ga zakopati u zemlju
- čovek koga je udario grom ne može preneti struju na onog ko mu masira srce ili daje veštačko disanje
Isključiti tehniku iz zida
Kako bi zaštiti televizor ili kompjuter od udara groma građani bi trebalo da ovu tehniku isključe iz utičnice ili nabave joj specijalnu zaštitu.
- Nije dovoljno da te uređaje ugasite već i da im izvučete kablove iz zida. Postoji i prenaponska zaštita za električnu instalaciju koja se stavlja kod brojila, ali i na produžnim kablovima - kaže Savić i ističe da je ova zaštita potrebna i u objektima gde postoje gromobrani.
Zablude o mobilnom telefonu- Jedna od najvećih zabluda jeste da mobilni telefon može da izazove udar grom. Istina je da ovi telefoni nemaju jonizujuće zračenje koje može da privuče grom - naglašava Savić. |
Masaža srca i veštačko disanje jedini spas nakon udara
Dok ne dođe Hitna pomoć čoveku koga je udario grom moraju pomoći očevici nesreće.
- Stavite mu jedan dlan na grudnu kost, a drugi na koren svoje šake, ispravite ruke u laktovima i masirajte srce neprekidno sve dok ne dođe Hitna pomoć. Nemojte preterano pristiskati grudnu kost. Možete mu dati i veštačko disanje, ali nikako ga ne pomerajte sa tvrde podloge - ističe dr Nada Macura iz Hitne pomoći.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)