ČUDO NA VMA! Lekari hitno operisali ženi tumor na jetri, do sada ovakve intervencije nije bilo

Autor: blic.rs, Republika

Vesti

29.06.2019

18:57

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Hirurški tim Vojnomedicinske akademije (VMA) prvi put je u Srbiji uradio resekciju, odnosno uklanjanje dela jetre pacijentkinji - laparoskopskim putem, bez velikog reza.

RepublikaFoto: wikimedia.org
Vojnomedicinska akademija

Poslednjih nekoliko meseci M. D. (44) je svakodnevno osećala uporne i jake bolove i nelagodnost u stomaku. Nakon detaljnih kontrola i ispitivanja, doktori su ustanovili da u jetri ima hemangiom od čak 10 centimetara, koji je zahvatio dve trećine ovog organa.

Hemangiom je, inače, najčešći dobroćudni tumor jetre. U pitanju je tumor ispunjen krvlju, napravljen od proširenih krvnih sudova. Iako benigni, dosta ljudi ih ima, hemangiomi te veličine prete da puknu i dovedu do unutrašnjeg krvarenja, a mogu i da dovedu do smanjenog broja trombocita. Doktori ističu da su od "kliničkog značaja" samo oni veći od pet centimetara. Duplo veći tumor imala je M. D., te ne čudi zbog čega su lekari morali hitno da reaguju.

- Prva minimalno invazivna laparoskopska resekcija jetre uspešno je urađena, a obuhvatila je uklanjanje drugog i trećeg segmenta jetre, zajedno sa hemangiomom. Oporavak pacijentkinje ide po planu. Ovo je, takođe, među prvim operacijama ovakvog tipa u zemlji i regionu - kažu sa VMA.

Zbog hormona češći je kod žena

Žene znatno češće obolevaju od ove vrste tumora na jetri. Razlog za to, objašnjavaju stručnjaci, leži u ženskim hormonima, koji su pogodni za razvoj hemangioma

RepublikaFoto: Bolnica

. U pojedinim slučajevima može doći do rasta hemangioma posle terapije estrogenom u menopauzi, kao i spontani porast tumora tokom trudnoće.

Operaciju koja je prošla sa minimalnim gubitkom krvi i bez ikakvih komplikacija predvodio je prof. dr Darko Mirković, načelnik Odeljenja za hepatobilijarnu i pankreasnu hirurgiju, sa timom hirurga, doktora i medicinskog osoblja.

Prednosti laparoskopske operacije nasuprot klasičnom zahvatu su opštepoznate - a jedna od najvažnijih je da se bolesnici mnogo brže oporavljaju. Pacijent gubi manje krvi u toku intervencije, a operacija se vrši bez reza na stomaku, već sa samo dve ili tri incizije (zareza) na koži, dok je rez kod klasične operacije od 15 do 20 centimetara.

Sa jednom kamericom i dve sonde na čijim krajevima je zakačena hirurška aparatura doktori ulaze kroz kožu do obolelog organa, a ceo proces prate preko velikog monitora. Nakon ovakve operacije, pacijenti već sutradan mogu da hodaju i odlaze kući posle samo nekoliko dana.

Kako nema velikog reza, nema ni velikih bolova nakon ove operacije.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading