Srbija među 50 zemalja po kvalitetu lekova i vakcina

Autor: Tanjug, Republika

Vesti

30.07.2019

08:44

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Srbija se svrstava među 50 najrazvijenih zemalja po bezbednosti, kvalitetu i svim neophodnim regulativama u oblasti lekova i vakcina od ukupno 195 zemalja, navodi se u najnovijem izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

RepublikaFoto: pixabay.com
Bezbedni lekovi i vakcine za građane

To je zaključeno na osnovu višegodišnje provere koju sprovodi SZO, preneo je RTS.

Kako se navodi, Srbija primenjuje i poštuje sve neophodne procedure da bi do građana stizali kvalitetni i bezbedni lekovi i vakcine.

Srbija je prvi put učestvovala u ovakvom ocenjivanju i proveravanju i jedina je zemlja u regionu koja je dobila dobru ocenu.

Ocenu pet nije dobila nijedna zemlja, četvorku je dobilo nekoliko država, a Srbija je dobila trojku dok su sve ostale zemlje dobile dvojku i jedinicu.

Direktor Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije Saša Jaćović kaže da građani Srbije apsolutno treba da budu spokojni kada su u pitanju kvalitet lekova i vakcina koji su na tržištu Srbije, jer se sve kontroliše na najbolji mogući način.

Ukazao je da Srbija poštuje nacionalne zakone i da se sve proverava kako dokumentaciono, tako i laboratorijski.

RepublikaFoto: pixabay.com
Sve po zakonu...

- Proces dokumentacione kontrole traje vrlo brzo, do sedam dana se proverava sve, a laboratorijska kontrola traje 60 dana i tu proveravamo sve ono što je prva serija leka ili posebne kontrole gde su i vakcine - rekao je Jaćović.

Dodao je da Agencija ulaže u svoje ljude i znanje, da se edukuju i u zemlji ali najviše u inostranstvu, kako bi bili u toku s najnovijim dostignućima u pogledu regulative lekova, ali ulažu i u laboratoriju i otvaraju podatke za gradane i privredu.

Agencija za lekove je stalno u kontaktu sa svetskom bazom neželjenih reakcija na lekove u Švedskoj, gde su povezane sve regulatorne agencije iz celog sveta, naveo je Jaćović.

RepublikaFoto: pixabay.com

- Mi zato imamo apsolutno autoritet da svakog trenutka ako se danas pojavi neželjena reakcija, a sutra neka nova i neočekivana mi znamo i preduzimamo sve aktivnosti kako bi građani bili sigurni da piju isključivo kvalitetne, efikasne i bezbedne lekove - naglasio je Jaćović.

Predsednica Radne grupe za koordinaciju i sprovođenje preporuka SZO Dragana Šmidling Koruga ističe da Svetska zdravstvena organizacija mnogo radi na usklađivanju i primeni propisa u svim zemljama sveta.

- Time što je uvela nas u ovaj program od nas je zahtevala jedan veoma požrtvovan, višegodišnji rad gde je jako veliki broj profesionalaca uspostavio, održao, unapredio i dalje radi na unapređenju mehanizama koji će dovesti do toga da svaki pacijent u Srbiji ima dostupne efikasne, kvalitetne i bezbedne lekove - objasnila je Šmidling Koruga.

Navela je da se proveravao proces procene dokumentacije i dobijanja dozvole za lek, sam razvoj leka i njegova klinička ispitivanja pre dobijanja dozvole za lek, praćenje i prijavljivanje neželjenih reakcija kao i brze reakcije kada je to potrebno, zatim ukoliko postoji potreba da se neki lek povuče sa tržišta to povlačenje leka, a proveravao se i način kontrole kvaliteta leka.

Naglasila je da su tu ukljucene i vakcine.

- Posebno bih istakla u kontekstu neke bojazni našeg građanstva u primeni vakcina da zaista mogu da veruju vakcinama koji se nalaze u legalnim tokovima u Srbiji i da slobodno mogu da primene svaku imunizaciju bilo da je ona u programu obavezne ili preporučene - rekla je Šmidling Koruga.

Foto: Tanjug/Ministarstvo finansija-uprava carina

Naglasila je da to što je Srbija u 50 najboljih izuzetno postignuće.

- Nije bilo lako doći do toga, višegodišnji rad je do ovoga doveo. SZO ima razvijenu veoma strogu metodologiju i takozvane njihove indikatore kojih ima blizu 300. Veoma strogo to sve ocenjuje i mi smo uspeli da dokažemo da svi mehanizmi koji su ovde implementirani su zadovoljili sve te njihove zahteve - zaključila je Šmidling Koruga.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (2)

Loading
Vasko

30.07.2019 09:50

Bolesnici od multiple skleroze ne dobijaju ni jedan jedini lek za lečenje.

Odgovori 20 0
jelena

30.07.2019 21:18

Ništa na recept.