Ko ne prijavi nasilje u roku od 24 sata snosiće POSLEDICE!

Autor: Tanjug

Vesti

18.09.2019

12:38

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ministarstvo prosvete uputilo je danas dopis svim predškolskim i školskim ustanovama sa nizom sistemskih zakona, podzakonskih akata i politika za sprečavanje diskriminacije i zaštitu od svih oblika nasilja u celokupnom sistemu obrazovanja i vaspitanja.

Foto: youtube.com/printscreen

Ministarstvo je navelo u saopštenju da je u rešavanje problema vršnjačkog nasilja neophodno uključiti i porodice, kao i da se svaki slučaj zlostavljanja, trećeg stepena, mora prijaviti u roku od 24 sata.

- Pored škole koja ima obavezu da prijavi svako nasilje postoji potreba i da se uključi porodica kao stub društva i na taj način zajedno možemo da učinimo mnogo za decu i njihovu budućnost. Nije dozvoljeno prikrivanje vršnjačkog nasilja, a kada se to desi odgovorni moraju da snose posledice - navodi ministar Mladen Šarčević.


Da bi se vršnjačko nasilje iskorenilo neophodno je upotrebiti sve mere, naveo je ministar i upozorio da je direktor u obavezi da za treći nivo nasilja i zlostavljanja podnose prijavu nadležnim organima i obavesti Ministarstvo, odnosno nadležnu školsku upravu, u roku od 24 sata.
Foto: Tanjug
Mladen Šarčević

"Ako postoji sumnja da događaj može da ima elemente krivičnog dela ili prekršaja, direktor obaveštava roditelje i podnosi krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu, odnosno zahtev za pokretanje prekršajnog postupka nadležnom prekršajnom sudu", navodi se usaopštenju Ministarstva.


Ministarstvo navodi da sve ustanove obrazovanja i vaspitanja imaju obavezu da svakom detetu obezbedi obrazovanje i bezbedno okruženje, da sprovode aktivnosti na razvijanju nenasilnog ponašanja i uspostavljanja nulte tolerancije prema nasilju.

"Osnovu koncepta obrazovanja čini inkluzivni principi koji obezbeđuju pravo na obrazovanje za sve. Razvijen je i čitav set mera tokom edukacije zaposlenih za prepoznavanje otvorene i prikrivene diskriminacije u obrazovanju i vaspitanju, prevenciju i postupanje u situacijama nasilja", navodi se u saopštenju Ministarstva.
Foto: pixabay.com

Ministarstvo, kako je u Tanjugu juče rečeno, tokom godine iz cele Srbije dobije oko 840 prijava zbog nasilja trećeg nivoa.

Treći, najviši nivo vršnjackog nasilja podrazumeva fizičko nasilje i zlostavljanje - tuču, davljenje, bacanje, prouzrokovanje opekotina i drugih povreda, napad oružjem, ali i psihičko - zastrašivanje, ucenjivanje uz ozbiljnu pretnju, iznudu, navođenje na upotrebu narkotika, uključivanje u destruktivne grupe ...

Socijalno nasilje trećeg nivoa podrazumeva izolaciju, grupno maltretiranje, stvaranje "klanova" radi povređivanja drugih.

Neki od vidova nasilja na tom nivou su i zloupotreba informacionih tehnologija - snimanje nasilja, širenje snimaka i slika, ali i ono blaže koje se ponavlja uprkos reakciji nadležnih, kao što su - guranje, gađanje, saplitanje, šutiranje, vređanje, rugajne, podsmevanje, ignorisanje, zloupotreba foruma i četova...

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading