Većina pripadnika LGBT svakodnevno izložena nasilju
Svaki drugi član LGBT zajednice barem jednom pretrpeo je neki vid nasilja, pokazali su rezultati istraživanja na temu "Stavovi LGBT+ zajednice prema nasilju, diskriminaciji i dostupnosti usluga", koje je danas predstavilo udruženje građana "Egal" i "Prodor". Prema istraživanju, više od 80 odsto pripadnika LGBT zajednice kao najčešće oblike nasilja sa kojim se sreću u svakodnevnom životu navode ponižavanje i omalovažavanje, neprihvatanje različitosti, psihičko i fizičko nasilje i isključivanje iz zajednice.
- Poslednji slučaj nasilja u Beogradu zbog sumnje da je neko homoseksualac, još jedan je primer da je položaj LGBT pripadnika ugrožen - rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković Tanjugu pre panela na kojem su predstavljeni rezultati istraživanja. Prema njenim rečima, socijalna distanca prema pripadnicima LGBT zajednice i dalje je visoka, i nema značajnije razlike u odnosu na prethodne tri godine.
Janković je izjavila da su učinjeni određeni pomaci u pogledu unapređenja položaja LGBT zajednice, ali da je i dalje sve to nedovoljno. Kako kaže, važno je da čitavo društvo radi na preventivi i procesuiranju onih slučajeva, gde dođe do diskriminacije i nasilja.
- Želim da ohrabrim sve pripadnike LGBT zajednice da prijavljuju pojedinačne slučajeve, jer samo tako, rešsavanjem tih slučajeva možemo doći do rešavanja problema nasilja - poručila je Janković. Glavni i odgovorni urednik portala Noiž, Galeb Nikačević, istakao je za Tanjug da je pitanje nasilja vrlo važno i da prevashodno nastaje zbog nedostatka kulture dijaloga i neprihvatanja različitosti. - Neko ko nije saglasan sa tvojim mišsljenjem ili stavom, automatski postaje neprijatelj, a nažalost još nismo naučili da je biti drugačiji stvar posebnosti i da nemamo pravo da to kažnjavamo - naveo je on.
Nikačević je rekao i da je potrebno da se otvori dijalog koji će doneti konkretne rezultate i da Noiž daje veliki značaj pitanju nasilja. - Za nas je to važna tema, i mi se aktivno bavimo podržavanjem LGBT i svih manjina koje su ugrožene i neophodno je da još više pričamo i o suicidu i mentalnom zdravlju - rekao je Nikačević.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)