Običaji i tradicija tokom Božića koje morate ispoštovati ako želite dobru godinu

Autor:

Vesti

07.01.2020

04:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Božić je veliki događaj za svakog vernika. Pravoslavci ovaj veliki hrišćanski praznik slave 7. januara, na dan koji označava rođenje Hristovo. Za njega su vezani mnogi običaji: ne ide se u goste, već se slavi u sopstvenoj kući. Hrišćani tradicionalno veruju da bi tog dana svi koji su u svađi trebalo da se izmire.

RepublikaFoto: ST/N. MANDIĆ
Foto: Ilustracija

 Srpski telegraf predstavlja tradicionalne običaje na Božić.

Božić je najveseliji pravoslavni praznik, kojim se proslavlja rođenje Isusa Hrista, i slavi se tri dana. U božićno jutro domaćica mesi česnicu - pogaču u koju umesi novčić i izbocka je grančicom badnjaka i ispeče.

Česnica predstavlja slavski kolač na Božić i, kada je pečena, iznosi se za sto, okreće se kao slavski kolač, preliva vinom i na kraju lomi na onoliko delova koliko ima ukućana. Veruje se da će onaj ko dobije deo česnice sa novčićem biti srećan tokom čitave godine. Nakon lomljenja, sledi čestitanje praznika rečima: "Hristos se rodi" i "Vaistinu se rodi" i ručak, koji je prvi mrsni obrok nakon dugog posta.

Običaj je da se na Božić nigde ne ide u goste, već da porodica taj praznik provodi na okupu u porodičnoj atmosferi.

Prva osoba koja u kuću uđe na Božić jeste položajnik - prijatelj kuće koji bi trebalo da kući i njenim ukućanima obezbedi zdravlje, sreću, blagostanje i mir. Simbolički, položajnik predstavlja tri mudraca koja su pratila zvezdu sa istoka i koja su Hrista na rođenju darovala tamjanom, zlatom i mirisom.

RepublikaFoto: pixabay.com
Foto: Ilustracija

Tim povodom položajnik otvara vrata peći ili šporeta, džara vatru, izgovarajući brojalicu: "Koliko varnica, toliko srećica, koliko varnica, toliko parica", prizivajući tako blagostanje u dom u koji je došao. Nakon izvršene dužnosti, domaćica kuće ga daruje prigodnim poklonom.

Božić u urbanoj sredini

U gradskim sredinama se, umesto velikog drveta, uzme manja hrastova grančica i manja količina slame. Sve se to, zajedno sa pečenicom, uoči Božića unosi u kuću i stavlja ispod slavske ikone na istočnom zidu stana ili kuće.

Zapali se sveća i kandilo, što simboliše vatru i ognjište. Kuća se okadi tamjanom, izgovore se molitve koje se znaju ili se pročitaju iz molitvenika i to veče se provodi u prijatnoj porodičnoj atmosferi uz slušanje crkvene muzike i pesama ili uz gledanje filmova verske ili moralne sadržine.

Zato je veoma važno da Božić bude neradni dan da bi se praznična atmosfera upotpunila.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading