GVOZDENA DISCIPLINA JE I DALJE KLJUČ: Stručnjaci objašnjavaju kako da se ponašamo u dve ključne nedelje

Autor: blic.rs, Republika

Vesti

30.03.2020

17:09

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Nakon četiri nedelje borbe sa epidemijom virusa korona u Srbiji, epidemiolozi očekuju da širenje zaraze u naredne dve nedelje dostigne vrhunac. Gvozdena disciplina je ključna, ali i prava zaštita.

RepublikaFoto: Tanjug/AP
Foto: Ilustracija

Izlaske napolje treba svesti na minimum, prema rečima epidemiologa Predraga Kona, nošenje zaštitne opreme je obavezno. Ovo su sve mere koje treba dosledno sprovoditi.

Jedan izlazak, jedna prodavnica

Ukoliko morate da izađete iz kuće, bilo da idete na posao ili pak u nabavku, ne zaboravite da se pravilno zaštitite. Obavezno stavite masku i rukavice, ne idite od jedne do druge već se odlučite za jednu trgovinu i za jednu apoteku i budite u razmaku od drugih osoba udaljeni minimum dva metra.

Po povratku, odložite cipele u hodniku i dezinfikujte ih, a masku i rukavice odmah bacite i dobro operite ruke.

Važni telefoni

Telefoni epidemiološke službe za sve informacije - Specijalan broj Ministarstva zdravlja za pitanja u vezi sa korona virusom: 064 8945 235. Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut": 011 2684 566.

 

Epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović u razgovoru za "Blic" apeluje ukoliko pak neko mora da izađe van kuće, da to bude sa što kraćim zadržavanjem.

- Najbolje je da ostanete kod kuće, ali ako morate da odete do prodavnice ili vaš posao zahteva kretanje, obavezno stavite masku i rukavice, to je osnovno i obavezno. Po povratku obuću odložite na jednom mestu pored ulaznih vrata i nemojte ulaziti sa tim cipelama u prostorije u kojima boravite, podove brišite dezinfekcionim sredstvima - objašnjava dr Tiodorović.

RepublikaFoto: printscreen/Tanjug
Branislav Tiodorović

Maska, marama - obavezno

Kako lekari objašnjavaju, maske su veoma važne, preporučljivo je nositi hirurške koje vas mogu zaštiti od potencijalne opasnosti. Na pitanje da li pamučne maske imaju zaštitnu ulogu, epidemiolog dr Predrag Kon dao je odgovor na konferenciji za novinare, da u medicinskim uslovima nije korisna, ali ukoliko se držite na rastojanju od neke osobe dva metra, onda je bolje biti i sa takvom zaštitom nego bez ičega.

- Ima smisla u određenim situacijama tamo gde nema očekivanog kontakta. Sigurno se neće koristiti pamučna maska na Infektivnoj klinici ili tamo gde postoji zaraženost. Ako ste na udaljenosti više od dva metra, bolje je i to nego da nemate ništa - objasnio je epidemiolog.

Osim maski neophodne su i rukavice, ali ne zaboravite da su za jednokratnu upotrebu, pa ukoliko ste obavili sve poslove koje ste nameravali, odmah ih bacite, pazeći da ne dodirnete kontaminirani deo i zatim dobro operite ruke.

Nema rukovanja

Virus korona i dalje je nepoznanica, a o svemu više će se znati tek kada se završe detaljna istraživanja. Ono što je do sada poznato javnosti i o čemu su naši stručnjaci govorili jeste da virus ne lebdi u vazduhu, da se prenosi kapljičnim putem ukoliko ste u bliskoj komunikaciji sa zaraženom osobom, ali i rukovanjem ukoliko nakon toga dotaknete oči ili usta, zbog čega je obavezno često pranje ruku. Pranje ruku toplom tekućom vodom i sapunom u trajanju od 20 sekundi je dokazano efikasna mera za smanjenje rizika od prenošenja infekcije sa obolele osobe na druge osobe. Izbegavati dodirivanje lica.

RepublikaFoto: printscreen/Tanjug
Goran Stevanović

Odeća u mašinu

Među brojnim pitanjima je i da li se virus zadržava na garderobi, kosi i površinama. Direktor Infektivne klinike u Beogradu dr Goran Stevanović objasnio je na konferenciji za novinare da je moguća kontaminacija odevnih predmeta ili kose korona virusom, ali da tako ne možemo direktno da se zarazimo.

- Zaraza uglavnom zahteva dopunsku kontaminaciju ruku kojom bismo posle virus preneli do sluznice ili oka. Morate da dotaknete rukom ili kontaminiranom rukavicom oko - rekao je Stevanović.

Na pitanje šta sa garderobom zaraženom koronom, Stevanović je pojasnio da je pranje u veš-mašini dovoljno.

 

Šta sa ambalažom?

RepublikaFoto: Tanjug/S. RADOVANOVIĆ

Mnogo je nedoumica u vezi sa voćem i povrćem, kao i ambalažom iz trgovona.

- Kada je u pitanju voće i povrće, dobro ga isperite vodom, to će biti u redu. Što se tiče svega ostalog, najvažnije je da održavate higijenu ruku, da se štitite, da zaista ne izlazite iz kuće osim ako ne morate - apeluje dr Tiodorović.

Dr Darija Kisić Tepavčević ukazala je da se virus ne unosi preko digestivnog trakta.

- Kada se vratite iz nabavke, odložite kese, namirnice i operite ruke. Čak i da se na ambalaži nalazi prouzrokovač, važno je da on ne stigne u naš respiratorni sistem. Ulazno mesto virusa nije digestivni trakt, ne može se uneti preko hrane - objasnila je Kisićeva.

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading