Beogradska voda kao sa izvora: Imamo najbolju u ovom delu Evrope!
Voda za piće u Beogradu je čista, bezbedna i kvalitetnija od mnogih flaširanih voda, izjavio je danas zamenik gradonačelnika Goran Vesić prilikom obilaska proizvodnog pogona "Makiš".
- Danas smo prisustvovali pranju obe tehnološke linije u fabrici vode ''Makiš'' koja se inače redovno vrši na dva meseca, a u ovoj situaciji na mesec dana. Došao sam ovde sa svojim saradnicima da pokažem građanima koliko je beogradska voda čista i najbolja za upotrebu, mnogo bolja od mnogih flaširanih voda - rekao je Vesić.
Naveo je da se beogradska voda tretira na više načina i pojasnio da se, osim standardnih metoda filtracije, dezinfekcija vrši alumijnijum-sulfatom, ozonom, aktivnim ugljem i hlorom.
Takođe, dodao je, vrši se korekcija PH vrednosti i dezinfekcija ultraljubičastim zracima.
- Na taj način dobijamo čistu i bezbednu vodu. Postoje četiri vrste kontrole koje se rade nad kvalitetom beogradske vode, prva u samom pogonu, druga u ovoj laboratoriji, treću radi Gradski zavod za javno zdravlje i četvrtu republička inspekcija - rekao je Vesić.
Poručio je da beogradsku vodu treba koristiti jer je, dodaje, kvalitetnija od mnogih flaširanih voda.
- Imamo najbolju vodu u ovom delu Evrope i nema potrebe da kupujemo drugu vodu - naglasio je zamenik gradonačelnika.
Tehnolog i inženjer u sektoru kvaliteta za svih pet beogradskih pogona za kvalitet vode Milan Knežević je pojasnio kako se vrši precišćavanje vode u "Makišu".
Prvo se, kaže, transportnim pumpama voda prenosi iz reke Save nakon čega se vrši korekcija vode koja podrazumeva dodavanje ugljen-dioksida čime se vrši smanjenje PH vrednosti.
Nakon toga, dodao je, voda se transportuje u komore za predozonizaciju gde se uklanjaju organske nečistoće iz materija koje vodi daju boju, miris i ukus čime se vrši prva dezinfekcija vode.
Istakao je da je veoma bitan ozon jer je jako dezinfekciono sredstvo.
Nakon toga, dodao je, voda se šalje na doziranje koagulanata aluminujim-sulfata i poliakrilamida čime se odvajaju nečistoće iz vode.
- U slučaju da je nešto ostalo u vodi, vodu transportujemo dalje prirodnim padom u komore za glavnu ozonizaciju gde vršimo potpunu dezinfekciju vode - pojasnio je Knežević.
Nakon toga, voda se šalje na dezinfekciju na peščane filtere, a posle i na gau filtere.
- Posle toga, voda koja je u potpunosti prečišćena ide na UV dezinfekciju i takvu vodu šaljemo u rezervoare čiste vode u kojima vršimo primarno, odnosno glavno hlorisanje vode gde kontrolišemo hlor u kom je rezidualu. Tu vršimo još jednu dezinfekciju hlorom i onda takvu vodu šaljemo transportnim pumpama ka rezervoarima u gradu - rekao je Knežević.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)