"Policija ne sme da beži od ODGOVORNOSTI ZA NASILJE U PORODICI"
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova dr Nebojša Stefanović poručio je danas policijskim službenicima, polaznicima trećeg ciklusa obuke za postupanje i primenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, da u borbi protiv tog društvenog problema ne smeju da beže od sopstvene odgovornosti, jer njihove odluke mogu da spasu živote i zaštite žrtvu.
- Nema čarobnog štapića, nema tog zakona, formule, matematičke jednačine koja će u potpunosti da reši problem kada postoji mržnja unutar jedne porodice i kada postoje tako složeni odnosi koji se nekada završavaju najtežim krivičnim delima. Nema te formule, ali ima velikog rada policije i ozbiljnih ovlašćenja u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici - rekao je Stefanović na Kriminalističko-policijskoj akademiji.
Ministar je istakao da je u borbi protiv nasilja u porodici neophodno da se celokupno društvo, ne samo policija, tužilaštvo i sud, uhvati u koštac sa ovim problemom.
- U toj borbi nemojte da bežite od odgovornosti, jer je odgovornost policije velika ne samo po osnovu zakona, već i po ulozi koju ima u društvu. Nekada odluke da nekoga udaljite iz stana nisu lake, jer utičete na živote porodica, ali vi ujedno time štitite i živote - poručio je Stefanović polaznicima obuke.
Ministar je istakao da su odluke policajaca spasile mnoge žrtve da ne budu prebijene, izbodene nožem ili ubijene
On je polaznicima obuke poručio da će u borbi protiv nasilja u porodici uvek imati podršku države, jer Srbija nije zemlja u kojoj želimo da gajimo naciju koja će se obračunavati i koja će pravdu uzimati u svoje ruke.
Uvideli kako da rade još boljePodsetivši da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici stupio na snagu 1. juna prošle godine, Stefanović je ukazao da se, tokom godinu i po dana njegove primene, upoznao sa mnogim slučajevima i uvideo gde je policija pravila greške, šta je dobro radila i šta je ono što je moglo da se uradi bolje i šta može bolje. - U ovih godinu dana uvideo sam da je bilo i naših propusta, najčešće su propusti kada neozbiljno shvatimo nekoga ko traži pomoć. Nekad je poziv za pomoć i pogled, ponašanje ili nešto treće, ali baš zato policajac mora da bude neko ko oseća, ko vidi problem, ko može da ga predvidi i predloži kako da se reši - zaključio je Stefanović. |
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)