Evo kako posluje tajkun iz Vrbasa: Oko Vrbaškog sve je sumnjivo!
Vlasnička struktura i sedište u firmama kontroverznog biznismena Vladimira Vrbaškog ili onima koji sa njim imaju bilo kakve veze menja se toliko često da tu teško da može biti slučajnosti.
Kako kažu ekonomisti, takve stvari najčešće ukazuju na postojanje određenih nedozvoljenih radnji, pa bi nadležni organi, a pre svega tužilaštvo, policija i Poreska uprava, morali hitno da se pozabave poslovanjem kompanija tajkuna iz Vrbasa.
AFERA "ORANICE", VRBAŠKI PRETI: Ne znate na koga udarate! |
Srpski telegraf danima se bavi načinom na koji Vrbaški posluje, kao i činjenicom da iza svega na kraju ostaju opustošene firme, oteta zemlja i otpušteni radnici. Ali, da se pozabavimo najnovijim saznanjima o stalnim promenama vlasništva i sedišta firmi.
PRIKRIVANJE TRAGOVA
Tako je, recimo, u toku tri godine, kompanija "Farma Gakovo" čak tri puta promenila vlasnike, dok je sedište kompanije promenjeno za to vreme takođe tri puta. Iako se u vojvođanskim poslovnim krugovima odavno priča da se na ovaj način Vrbaški samo zvanično povukao iz te kompanije, kojom i dalje neprikosnoveno upravlja, on sam za naš list ne želi ništa da komentariše, već preti tužbama i krivičnim prijavama, ali i "jakim leđima u državi".
"Farma Gakovo" izvorno je bila kompanija pod nazivom "Farm and land", osnovana u novembru 2015. u Feketiću. U tom momentu, 51 odsto vlasništva bilo je u rukama kompanije "Scom", 20 odsto u vlasništvu kompanije "Best seed producer", 15 odsto u vlasništvu "Srbolaba" i 14 odsto u vlasništvu firme "Cold-storage". U većini ovih kompanija vlasnički udeo imaju sam Vrbaški i Ana Vrbaški (pogledaj okvir).
Dalje, već u februaru 2016. sedište kompanije "Farm and land" premešteno je iz Feketića u Gakovo, da bi iz nepoznatih razloga u oktobru iste godine bilo vraćeno u Feketić. Takođe, tokom oktobra promenjena je i vlasnička struktura, pa je 10 odsto vlasništva upisano na Anu Vrbaški, a 16 odsto na Vladimira Vrbaškog, dok je udeo kompanije "Scom" smanjen sa 51 na 25 odsto.
Pet meseci kasnije, u martu 2017, naziv firme "Farm and land" promenjen je u "Farma Gakovo", a sedište firme opet je izmešteno, i to u Suboticu. Ponovo je promenjena vlasnička struktura, pa su udeli kompanija "Srbolab", "Scom" i "Best seed producer", kao i Ane Vrbaški (ukupno 86 odsto), prešli u ruke Miroslava Baroša. Nešto kasnije, istog meseca, i preostalih 14 odsto udela u kompaniji koji su bili u rukama kompanije "Cold-storage" prebačeno je na Baroša.
Baroš nije bio vlasnik ni punih godinu dana i firma je već u junu 2017. prešla u ruke Perice Jovanovića, koji je postao stoodstotni gazda.
TEŽE ZA ANALIZU
Ekonomista Mlađen Kovačević za naš list kaže da česta promena vlasničke strukture i sedišta kompanije može da upućuje na postojanje određenih nedozvoljenih radnji.
- Kada se firma afirmiše u jednom mestu, širom sveta je normalno da se ona razvija na istom mestu. Nema prosto ekonomske logike da se menja sedište kompanije, kao i vlasnička struktura. Po svemu sudeći, postoji želja da se neke stvari sakriju od šire javnosti, kao i institucija koje prate poslovanje jer je uvek mnogo teže analizirati i pratiti neku firmu ako ona često menja vlasništvo i sedište - objašnjava Kovačević.
Sutra: Kako se širila hobotnica i usisavala sve pred sobom |
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)