NOVE CENE: Ljubiteljima šljivovice se ovo neće dopasti!

Autor: blic.rs

Biznis

13.09.2017

12:59

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ljubitelji kapljice šljivovice i džema od šljiva ove godine moraće da se zadovolje lanjskim zalihama, jer se zbog nedostatka šljive i paprenih cena malobrojnih plodova malo kome isplati priprema omiljenih jesenjih proizvoda.

Foto: instagram.com/tanja.cookamigustam
Dobra stara šljivovica verovatno skuplja

Šljiva je jedna od voćki koja je ove godine najviše stradala od mraza i suše, a tek poneki kilogram koji su voćari ubrali, dobro su zacijenili.

Da situacija bude gora, šljiva je iz istih razloga slabo rodila i u okruženju, pa su prerađivači na pravim mukama da obezbede minimum količina potrebnih da napune tegle.

I dok su u rodnim godinama, kakva je bila 2013, prerađivači šljivu od proizvođača nabavljali po ceni od oko 0,35 KM po kilogramu, ove godine kilogram košta dvostruko više.

Direktor banjalučke “Vitaminke”, Žarko Mikić, kaže da prema planu proizvodnje godišnje prerađuju oko 1.000 tona šljive, ali su ove godine obezbedili tek deseti deo planiranih količina.

- Nismo uspeli ni da uvezemo nedostajuće količine, jer je nestašica ovog voća i u Srbiji. Cena i kod nas i iz uvoza dvostruko je viša nego u rodnim godinama. To sa sobom povlači redukciju proizvoda od šljive, kojih će biti značajno manje nego što je planirano - rekao je Mikić.

“Vitaminka” će u narednom periodu, najavio je, vršiti korekciju cena, a poskupljenje cena je neminovno.

Manje pekmeza, džema i kompota od šljive izašlo je iz pogona preduzeća “Sava Semberija” iz Bijeljine, jer nije bilo dovoljno sirovine na tržištu.

- Preradu šljive smo završili pre dvadesetak dana, a zbog nedostatka sirovine ne možemo kupcima da isporučimo sve ugovorene količine proizvoda. Preradili smo svega 50 tona šljive - rekao je generalni direktor ovog preduzeća, Vojo Kosanović.

Zadovoljni prodajom

Voćari kojima su vremenske neprilike oštetile voćnjake i prepolovile rod šljive, zadovoljni su prodajom ovog voća.

- Sve što je bilo roda šljive prodali smo odmah sa grane. Zadovoljni smo cenom koja je bila oko 0,70 KM po kilogramu. Dobra cena će nam barem delimično nadomestiti gubitke - rekao je predsednik Udruženja voćara RS, Dragoja Dojčinović.

On je naveo da su cenu šljive dodatno zapaprili nakupci pa je za kilogram ovog voća na pijaci ili u marketu potrebnio izdvojiti i do dve KM.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading