SAZNAJEMO: "Nokija" otvara centar u Srbiji
Svetski gigant u oblasti mobilne tehnologije finska "Nokija" najozbiljnije razmatra da otvori veliki razvojno-istraživački centar u Srbiji, saznaje Srpski telegraf.
Poreski podsticaji i veliki broj obrazovanih mladih stručnjaka, prema informacijama našeg lista, presudno su uticali na Fince da Srbiju stave u najuži krug kandidata za ovu investiciju.
Veće zarade
- "Nokija" već dugo merka najpogodniju lokaciju u ovom delu Evrope. Finci ništa ne prepuštaju slučaju i njihovi stručnjaci mesecima razmatraju sve ekonomske i naučne parametre. Taj centar, ako bude kod nas, za šta postoje realne šanse, zaposlio bi veliki broj stručnjaka, najverovatnije čak nekoliko stotina - kaže sagovornik našeg lista, i sam uključen u razgovore s Fincima.
On dodaje da je posebno važno što bi bila zaposlena gotovo isključivo visokokvalifikovana radna snaga.
- To znači da bi zarade bile znatno veće u odnosu na srpski prosek. Nešto poput onoga što nemački "Brose" otvara u Pančevu, gde će prosečna plata biti čak 1.700 evra - objašnjava on.
Predstavnici kompanije kod VučićaPredsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se juče sa delegacijom "Nokije", koju je predvodio Mik Lavanti, potpredsednik kompanije za centralnoistočnu Evropu i centralnu Aziju. Vučić je istakao da Srbija planira da nastavi saradnju sa "Nokijom", posebno u oblasti fiksne mreže i transportnih optičkih sistema. On je dodao da je za Srbiju izuzetno važno i to što može da koristi iskustva ove finske kompanije u razvoju preduzetništva u oblasti informacionih tehnologija. Sagovornici su tokom susreta konstatovali da je višedecenijska saradnja "Telekoma" sa "Nokijom" dosad bila veoma dobra i izrazili očekivanje da će ona u budućnosti biti znatno unapređena. |
Da su saznanja Srpskog telegrafa tačna, potvrđuje indirektno i predsednik PKS Marko Čadež.
- Srbija je danas najatraktivnija destinacija kada su u pitanju poreski podsticaji za kompanije poput "Nokije", koje prevashodno ulažu u razvoj i istraživanje. Svaka kompanija koja u Srbiji uloži u razvoj i istraživanje i intelektualnu svojinu plaća samo tri odsto umesto 15% poreza na dobit, dok se kompanijama novac uložen u razvoj i istraživanje računa duplo prilikom povrata poreza - kaže Čadež.
Ukazuje i na još jednu prednost naše zemlje.
- Osim toga, Srbija je postala veoma vidljiva za inovativna preduzeća iz inostranstva. Startap genom organizacija je među pet najboljih startap eko-sistema u svetu svrstala Beograd i Novi Sad - zaključuje Čadež.
Činjenice o kompaniji "Nokija"
|
I za plasman i za razvoj
Sa Čadežom se slaže i Andreja Pavlović, izvršni direktor Nordik biznis alijanse.
- Postoji više oblasti u kojima Srbija može za "Nokiju" da bude atraktivna kao destinacija, kako za plasman tako i za razvoj. Pogled na budućnost kompanije i Srbije je sinhronizovan - nudimo izuzetne prilike za razvoj tehnologija koje su za "Nokiju" aktuelne: AI, 5G, big data anatytics - navodi Pavlović.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)