SKUPLJE MESO I DO 15 ODSTO!
Svinjsko meso, čija cena već dugo nije menjana, poskupelo je za 10 odsto, dok je zbog povećanog izvoza porasla i cena junetine za 15 odsto.
Jedan od najvećih proizvođača svinjetine u Srbiji povećala je pre dva dana cenu svinjetine za 30 dinara, sa 439 na 469 dinara.
Cenovnike su izmenili i ostali prodavci, a dobra vest je da nova poskupljenja svinjskog mesa ne treba očekivati i da su trenutne cene na maksimumu.
- Cena tovljenika je porasla sa 145 na 170 dinara po kilogramu. Tridesetak dinara povećana je i cena u maloprodaji, a razlog je nestašica svinja na domaćem tržištu. S jedne strane, prodavcima se ne isplati uvoz jer nas svinjetina iz Hrvatske, odakle tovljenike najviše uvozimo, košta 175 dinara po kilogramu. S druge strane, u Srbiji je u poslednje vreme povećana potrošnja svinjetine zbog rasta standarda i imamo nedovoljno tovljenika u odnosu na tražnju - ocenio je Petar Matijević, vlasnik kompanije koja prodaje meso.
Poremećaj na domaćem tržištu tovljenika
U drugoj kompaniji ističu da trenutno postoji poremećaj na domaćem tržištu tovljenika.
Kako ocenjuju, to jeste razlog za veću cenu u maloprodaji, ali dodaju da poremećaj ne bi trebalo još dugo da traje.
- Situacija nije alarmantna, svinjetina jeste poskupela, ali ne treba očekivati još veće cene. Tovljenika trenutno nema na domaćim farmama, ali očekujemo da se ponuda i tražnja usklade već za dve nedelje - ocenili su u ovoj kompaniji.
Seljaci u Vojvodini trenutno tvrde pazar. Donedavno su na svakom kilogramu tovljenika gubili po dvadesetak dinara. U takvoj situaciji oni koji imaju dobar tov, obustave proizvodnju i čekaju da cena tovljenika poraste.
Građane od najnovijeg poskupljenja nije mogao da spase ni uvoz svinjskog mesa iz drugih evropskih zemalja. Kilogram svinjskog buta iz uvoza već sada bi u Srbiji koštao više od 500 dinara, koliko danas staje u Hrvatskoj.
Stočarstvo u krizi
U Mađarskoj, gde srpski proizvođači, pored Hrvatske, najviše kupuju tovljenike, kilogram svinjetine košta više od 1,2 evra, odnosno više od 140 dinara.
Branislav Gulan, član Odbora za selo Srpske akademije nauka i umetnosti, kaže da je stočarstvo u Srbiji u velikoj krizi. Ukazuje na to da je u poslednje dve decenije stočni fond opadao po stopi do četiri odsto godišnje, a da je broj svinja smanjen za 600.000.
U oborima u Srbiji danas se nalazi oko 3,2 miliona tovljenika, pre trideset godina bilo ih je čak pet miliona, a pre 20 godina četiri miliona, dodaje Gulan.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)