Građani kredit ulažu u vraćanje STARIH DUGOVA!

Autor:

Biznis

29.08.2018

05:48

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Podaci NBS pokazuju da su se građani Srbije u prvih šest meseci ove godine zadužili kod banaka 283 milijarde dinara, a 59 odsto svih odobrenih kredita stanovništvu u našoj zemlji čine keš i refinansirajući krediti.

Sve više građana uzima kredit da vrati dugove

Podaci NBS pokazuju da su se građani Srbije u prvih šest meseci ove godine zadužili kod banaka 283 milijarde dinara, a 59 odsto svih odobrenih kredita stanovništvu u našoj zemlji čine keš i refinansirajući krediti.

- To može značiti i da je životni standard još uvek nizak - smatra dekan Beogradske bankarske akademije Dejan Erić i dodaje da odnos između sklonosti ka štednji i uzimanja kredita u velikoj meri zavisi od životnog standarda u nekoj zemlji.

Novac pozajmljen od banaka najčešće se troši na kupovinu hrane, odeće, putovanja, vraćanje starih dugova, ali i za kupovinu automobila, koji više nisu luksuzna roba u Srbiji.

283 milijarde dinara zadužili su se građani u prvih šest meseci

U razvijenim zemljama, kratkoročni krediti nisu toliko popularni jer, navodi Erić, njihov standard je znatno viši, pa nemaju potrebu da pozajmljuju novac za odlazak na more ili kupovinu obuće i odeće. Međutim, primećuje da su niže kamatne stope navele građane da jedne kredite zamenjuju drugima, odnosno da kreditima za refinansiranje vraćaju ranije kreditne obaveze.

U ekonomiji je poznat zakon, objašnjava, da kada je roba jeftinija, više se traži, a niže kamatne stope učinile su kredite atraktivnijom robom.

- Ako ste uzeli gotovinski kredit pre nekoliko godina po šest ili sedam odsto, a sada ga možete uzeti za četiri odsto, logika je - uzmi ovaj od četiri odsto da otplatiš onaj od sedam - objašnjava Erić.

Posledica bolje monetarne politike države dovela je do toga da je inflacija godinama na niskom nivou, snižene su kamate na kredite i smanjen je obim "problematičnih kredita".

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading