Dačić o pritiscima na Srbiju: Napadaju nas zbog "Turskog toka"

Autor:

Vesti

14.05.2019

03:00

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Trn u oku zapada je gasovod "Turski tok" i zbog toga Srbija trpi najveći pritisak, poručio je ministar inostranih poslova Ivica Dačić u intervjuu za Raša tudej.

RepublikaFoto: Tanjug/O. STEVANOVIĆ
Ivica Dačić

Šef diplomatije je rekao da je Srbija već počela da polaže cevi za ovaj gasovod, koji bi preko naše teritorije trebalo da bude dugačak 400 kilometara, i izrazio nadu da će u Bugarskoj sve biti u redu i da neće biti prepreka za projekat. Naglasio je i da je upravo taj gasovod glavni uzrok političkog pritiska na Beograd, ali i da niko drugi ne nudi Srbiji gas.

- Nemačka i severnoevropske zemlje mogu da koristite gas koji teče kroz "Severni tok", a Srbi ne treba da kupuju ruski gas, on na njih negativno utiče, odnosno na Nemce i druge ne utiče. To su dvostruki standardi. A mi se sa njima stalno suočavamo - istakao je Dačić.

Ministar je napomenuo da je Beograd već navikao na pritisak iz inostranstva.

Zapad će imati primedbe na svaku temu, ali otporni smo na pritisak

- Otporni smo na pritisak. Zapad će imati primedbe na svaku temu. Uveli smo bezvizni režim sa Kinom, Zapad je protiv. Uveli smo ga sa Indijom i Indonezijom, Zapad je protiv. Sa Rusijom, opet protiv. Potpisujemo dogovor o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom ekonomskom unijom, takođe je nezadovoljan. Pri čemu mu ne odgovaraju samo situacije kada Srbija uspostavlja odnose. Kada Hrvatska, Mađarska i Nemačka imaju prijateljske odnose sa Kinom, Zapad se ne protivi - rekao je Dačić.

Dačić smatra da niko ne može tačno reći da li će Srbija postati članica EU do 2025, što je Žan-Klod Junker pomenuo kao orijentacioni termin.

RepublikaFoto: Ministarstvo rudarstva i energetike

Projekat vredan 11,4 milijarde evra

Projekat "Turski tok" realizuju Rusija i Turska, a krak bi, prema planu, trebalo da ide preko Bugarske, Srbije i Mađarske dalje ka Evropi. Prati nekadašnju rutu "Južnog toka", ali ovog puta pod drugim imenom. Svaki krak gasovoda imaće kapacitet od 15,75 milijardi kubnih metara gasa godišnje, a ukupna vrednost projekta procenjena je na 11,4 milijarde evra.

- Srbija će učiniti sve što je u njenoj moći, administrativno i politički, u smislu sprovođenja reformi, da bude spremna za članstvo. To će mnogo zavisiti i od prevazilaženja problema u samoj EU, izazvanih Bregzitom, ali i nekim drugim procesima, odnosno mišljenjima javnog mnjenja, koje nije previše raspoloženo za proširenje - rekao je Dačić, koji je juče govorio i studentima Diplomatske akademije iz Beča.

 

 

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading