Otkrivamo kako je 1995. ispuštena sudbinska šansa: Sloba naredio Z-4 se odbija!
Srbi u Hrvatskoj mogli su da imaju svoju državu u državi da je početkom 1995. godine, nekoliko meseci pred "Oluju", prihvaćen plan Z-4, koji je, međutim, odbijen u poslednjem trenutku. Po tom planu, srpska teritorija formalizovala bi se u autonomnu oblast u Hrvatskoj, sastavljena iz dva dela, sa ukupno 11 opština, sa najširim mogućim ovlašćenjima, koja su išla čak i do sklapanja međunarodnih ugovora i sopstvenog novca.
U jednom trenutku na zasedanju Skupštine Republike Srpske Krajine u Kninu izgledalo je da je prihvatanje Z-4 gotova stvar. Stranka Milana Babića SDS već je podelila dokument poslanicima, a on bi bio i usvojen da nije stigla suprotna naredba iz Beograda.
- U jednom trenutku dvojica najviših funkcionera RSK Milan Martić i Borislav Mikelić povukli su se na konsultacije na sprat. Kako se ispostavilo, direktno iz Beograda stigla je naredba da se plan odbije, što je potvrdio i sam Mikelić, koji je, izlazeći iz prostorijem, okupljenima dobacio: "Ljudi, ne da Sloba" - priča za naš list jedan od poslanika, koji je bio na toj sednici, uz molbu da ga ne imenujemo.
O ovome je govorio i ratni gradonačelnik Knina Drago Kovačević, ističući da se mesecima pre "Oluje" govorilo da će napad uslediti i da je to bilo jasno kada je Z-4 odbijen.
Bivši gradonačelnik Knina Kovačević: "Oluja" je bila viđena od trenutka odbijanja plana
- Bilo je sve jasno onog momenta kada je Slobodan Milošević odbio i zabranio prihvatanje plana Z-4, početkom februara 1995. Hrvati nikada nisu odbili plan Z-4 iz prostog razloga što je lojalni partner Franje Tuđmana, tadašnji beogradski režim, to uradio umesto njih i širom im otvorio vrata za intervenciju. Recimo, Milošević je Martiću i Mikeliću čak cinično napisao formulaciju kojom će plan odbiti, a glasila je: "Ne odbijamo ga, ali ga ne možemo primiti" - naveo je Kovačević.
Savo Štrbac iz "Veritasa" za Srpski telegraf opisuje šta se dešavalo te 1995.
- Sve ove priče kako je propao plan Z-4 ne isključuju jedna drugu, nekima sam i ja prisustvovao. Bio sam u delegaciji RSK kada su ambasadori doneli nacrt plana Z-4 u Knin, to je bilo krajem januara 1995. godine, Martić je kao predsednik RSK bio i vođa naše delegacije na kninskoj tvrđavi. Tu smo dočekali ambasadore EU, UN, SAD i Rusije (zato se i zove plan Z-4). Martić je rekao: "Nećemo ga primiti u ruke", a pre toga je on razgovarao sa Miloševićem i čekali smo ga da završi taj razgovor. Niko ga ništa nije pitao, a kad je razgovor završio, vrteo je glavom, kao "ne, ne i ne". Svi su protumačili to vrtenje glavom da je Milošević to odbio - priseća se Štrbac.
S druge strane, dodaje Štrbac, 3. avgusta 1995. uoči "Oluje" krajiška i hrvatska delegacija sastale su se u Ženevi i razgovaralo se o mirnom rešenju hrvatsko-srpskog sukoba.
- Medijatori, međunarodna zajednica, ponudili su da se nastave razgovori po planu Z-4 i naša delegacija je to parafirala, međutim, Hrvatska nije htela. Kad su naši prihvatili razgovore po tom planu, onda su Hrvati tražili bezuslovnu kapitulaciju od nas - tvrdi Štrbac.
Prednosti plana Z-4 |
---|
1. Krajina je imala pravo na predsednika, parlament, vladu i sudove, ime, zastavu, grb, sopstveni novac, upotrebu jezika i pisma, pravo na sopstvene poreze, policiju, carinu i sklapanje međunarodnih ugovora |
2. Hrvatska vojska bi mogla da uđe u Krajinu samo na poziv krajiškog predsednika, hrvatski zakoni bi se sprovodili samo uz saglasnost Krajine, dok bi sporove između Krajine i Hrvatske rešavao poseban ustavni sud |
3. Da su krajiški čelnici prihvatili plan, Hrvati bi ga najverovatnije odbili, što bi Srbima dalo veliki adut pred međunarodnom zajednicom |
Ključni nedostaci |
1. Sve izvan predviđenih 11 opština bi se odmah vratilo pod punu hrvatsku vlast, izuzev istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, za koje je bio predviđen dvogodišnji prelazni period |
2. Srpska država u državi bila bi fizički podeljena na dva dela |
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (1)
Stršljen
07.08.2019 07:43
Mnogo je tu brljotina,prevara,izdaja oko krajine bilo,a nastradao samo običan srpski narod.I sad se čudimo šta je to bilo,pa izdaja sa svih strana,nažalost.