MOŽE LI ŠEŠELJ DA NAPLATI ODŠTETU OD HAGA?!

Autor: b92.net, Republika

Vesti

11.04.2018

19:20

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Međunarodni krivični sudovi ne predviđaju davanje odštete optuženima koji su oslobođeni ili su u pritvoru proveli više od kazne na koju su osuđeni.

RepublikaFoto: ST/Đ. KOJADINOVIĆ
Briga ga za Hag: Vojislav Šešelj

Poslednji takav primer je slučaj Vojislava Šešelja, koji je u pritvoru u Sheveningenu proveo 13 godina, a drugostepenom presudom Žalbenog veća Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale je osuđen na deset godina zatvora.

O tome je pisao holandski pravnik i bivši pravnik Tribunala Johan Dejvid Mihels, u delu Dnevnik Međunarodnog krivičnog prava, u kom je naveo primer Zejnila Delalića, koji je bio optužen pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, ali je oslobođen optužbi. 

- On je proveo skoro tri godine u pritvoru, pre početka suđenja. Tokom tog vremena njegovi poslovi su propali, kao posledica njegovog odsustva. Na sajtu Međunarodnog suda je navedeno još devet imena optuženih koji su oslobođeni. Svi su proveli određeni period u pritvoru pre izlaska pred sud. Nijedan međunarodni krivični sud ne daje kompenzaciju za takve slučajeve, iako mnogi nacionalni pravosudni sistemi podrazumevaju takvu mogućnost. Obrazloženje je u međunarodnom krivičnom pravu, gde se navodi da su takva pritvaranja opravdana javnim interesom, na štetu optuženog - navodi Mihels.

Kako ističe, za neke je izloženost riziku od krivičnog gonjenja jedna od neizbežnih opasnosti od života u društvu, ali i ističe da postoje mišljenja da "oslobođeni optuženi" treba da ima pravo na kompenzaciju za period koji je proveo u pritvoru pre pojavljivanja pred međunarodnim krivičnim sudom. 

- Termin "oslobođeni optuženi" se odnosi na svaku osobu koja je optužena za krivično delo, zatvorena, a potom oslobođena odlukom koja je pravosnažna. Ta osoba ne može da traži kompenzaciju uz pozivanje na povredu ljudskih prava jer pritvor pre ili tokom suđenja ne krši ljudska prava. Ipak, nadoknata se može postići nametanjem stroge odgovornosti međunarodnim krivičnim sudovima - istakao je Mihels. 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading