Kako su operativci DB sprečili seriju terorističkih napada: Služba razbila šiptarsku mrežu Crveni front!
Albanci su još od kraja Drugog svetskog rata počeli u inostranstvu da formiraju ilegalnu mrežu čiji je jedini cilj bio borba protiv režima u Jugoslaviji i pripajanje Kosova Albaniji, odnosno stvaranje "velike Albanije". U strogo poverljivim dokumentima državne bezbednosti, koje Srpski telegraf objavljuje već nekoliko dana, nalaze se i izveštaji o tajnoj šiptarskoj organizaciji Crveni front, koja je delovala u zemljama zapadne Evrope.
Prema informacijama naše službe s početka osamdesetih godina prošlog veka, mreža Crvenog fronta uspostavljena je preko diplomatsko-konzularnih predstavništava Albanije u zapadnim centrima.
- Albanska obaveštajna služba, ugrađena u svojim diplomatsko-konzularnim predstavništvima u Beču, Parizu i Njujorku, nastoji da usmeri balističku emigraciju protiv naše zemlje. Služba državne bezbednosti je pratila i ostvarivala opšti uvid u aktivnost albanskih organizacija, a naročito posle bekstva u inostranstvo njihovih organizatora (Kadri Zeka, Hajet Hiseni, Jusuf Grvale...). Služba je posebno usmerena prema organizaciji Crveni front s ciljem da se dokumentuje njena veza sa stranim faktorom, posebno albanskom obaveštajnom službom - stoji u dokumentu DB.
Hteli da bacaju bombe na diplomateOperativci BIA koji su radili na razbijanju šiptarske organizacije Crveni front svedočili su o planovima te mreže. U izveštajima SDB navodi se da su srpski agenti došli do konkretnih saznanja o pripremi čitavog niza terorističkih napada, pre svega na jugoslovenske diplomate i objekte u zapadnim zemljama. Srećom, služba je namere Albanaca uspela da osujeti. |
USPELA OPERACIJA
Kako se ispostavilo, operativci Službe državne bezbednosti (9SDB) tadašnje SFRJ uspeli su da neutrališu delovanje Crvenog fronta. Posebno je napeto bilo 1981. godine, kada je na Kosovu i Metohiji izbio niz incidenata i protesta označenih tada kao svojevrsna kontrarevolucija.
- Usledio je 1981. godine niz događaja u SAP Kosovo, koji su ocenjeni kao kontrarevolucionarna akcija sa pozicija albanskog nacionalizma. Studentske demonstracije 26. marta okvalifikovane su kao "neprijateljskog karaktera" i usmerene na razbijanje Jugoslavije. Stvoreno je krizno stanje koje je moguće zaustaviti samo energičnom intervencijom. Prvog i drugog aprila na Kosovo se upućuju posebne jedinice, kao i funkcioneri, radi opštenarodne odbrane u pokrajini - stoji u dokumentu SDB.
Bivši šef beogradske policije Marko Nicović potvrđuje da su Albanci još od 1968. godine finansirali otcepljenje Kosova.
- Albanci su odgovorni za napade u SFRJ, kao i terorističke akcije protiv diplomata u Jugoslaviji. Imali su dobro razrađen sistem, odnosno strategiju za otcepljenje Kosova. Bujar Bukoši, koji je bio predsednik tzv. vlade Kosova u egzilu, organizovao je da svi Albanci moraju da plaćaju mesečni porez za takozvanu republiku Kosovo, kojim je finansirano oružje i lobiji u Americi, Nemačkoj, Švajcarskoj, Belgiji, sve da bi se Kosovo osamostalilo. Albanska borba za destabilizaciju Jugoslavije počela je 1968. godine, a posebno se intenzivirala početkom osamdesetih. Sve to novcem iz tog takozvanog državnog fonda, koji se punio još i novcem od krijumčarenja droge i oružja, koji je išao Bukošiju - tvrdi naš sagovornik.
Odluka doneta posle atentataKao vreme osnivanja BIA (u nekom drugom obliku, naravno) uzima se oktobar 1899, kada Skupština Kraljevine Srbije donosi Zakon o obrazovanju odeljenja za poverljive policijske poslove. To je bila direktna posledica neuspelog atentata na kralja Milana tri meseca ranije. Tajna policija bila je organizovana po uzoru na iskustva Francuske i Austrougarske. Informacije su stizale preko poslanstava Srbije u Parizu i Beču. |
TRAJALO DECENIJAMA
Marija Đorić, stručnjak za terorizam navodi da su godinama pojedini delovi jugoslovenske emigracije, pre svega albanska i hrvatska, radile na dezintegraciji tadašnje Jugoslavije.
- Jedni su išli ka stvaranju "velike Albanije", dok su drugi težili ka stvaranju velike hrvatske države. Činjenica je da su pojedini albanski ekstremisti radili na destabilizaciji Jugoslavije i to je trajalo decenijama. S druge strane, najevidentnije akcije organizovao je i ustaški pokret, kao što je napad na bioskop "20. oktobar" u Beogradu - objašnjava ona.
NASTAVAK SUTRA |
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)