ŽENA HTELA DA POMOGNE "PRIJATELJU" PREKO DRUŠTVENIH MREŽA: Ostala bez 5.000 evra, evo na koju foru joj je izvukao novac (FOTO)


IZVOR: Republika - 24.08.2024 | 18:17


Nikada joj nije vratio uplaćeno

Foto: pexels.com
ŽENA HTELA DA POMOGNE "PRIJATELJU" PREKO DRUŠTVENIH MREŽA: Ostala bez 5.000 evra, evo na koju foru joj je izvukao novac (FOTO)

Policija i sigurnosni stručnjaci upozoravaju građane da budu oprezni prilikom komunikacije na društvenim mrežama, posebno kada ih nepoznate osobe kontaktiraju s molbom za novčanu pomoć. Nažalost, mnogi i dalje padaju žrtvom prevara i lažnih priča koje dolaze od strane nepoznatih osoba.

Prevarena 60-godišnjakinja

Foto: Shutterstock

Internet prevara

 

Jedan od nedavnih slučajeva uključuje 60-godišnjakinju iz Vinkovaca koja je stupila u kontakt s osobom putem društvene mreže. Osoba joj je ispričala da radi na naftnoj platformi i hitno joj je potreban novac, obećavajući da će ga vratiti.

Nakon svakodnevne komunikacije, žena je poverovala i uplatila ukupno 5.000 evra na zahtev "prijatelja". Kada je zatražila povrat novca, osoba je tvrdila da joj je bankovni račun blokiran i nije vratila novac.

Kada je shvatila da je prevarena, žena je slučaj prijavila policiji koja sada sprovodi istragu o ovom slučaju prevare.

Apel policije

Iz policije apeluju na građane da ne prihvataju komunikaciju s osobama na društvenim mrežama za koje nisu u mogućnosti da provere njihov identitet i postojanje. Takođe, posebno se naglašava da ne treba verovati ovakvim ili sličnim obmanama putem društvenih mreža, te da je važno biti oprezan i ne uplaćivati novac nepoznatim osobama bez provere informacija.

Prevarena i žena u Srbiji

Foto: pexels.com

Internet prevara

 

Korisnik društvene mreže Reddit nedavno je podelio svoje iskustvo u vezi sa prevarom kojoj je bila meta njegova majka. Situacija je počela kada je majka poručila robu sa Temu-a u vrednosti od 2.000 dinara, a završila se sa neuspešnom dostavom i zahtevom za dodatnim novcem.

Na kraju, žena je uplatila višestruko veći iznos nego što je prvobitno traženo, postajući žrtva prevare.

"Neuspešna dostava na vašu adresu, doplatite jos 30 dinara danas, u suprotnom paket će biti vraćen", jasno je da je ovo klasičan vid prevare, ali žena je ipak uplatila - ostatak priče verovatno znate.

"Naravno ona uplati, skinuto je 1.000 puta više od 30 dinara", dodaje korisnik.

Klasičan oblik prevare

U ovom slučaju, jasno je da je reč o klasičnom primeru internet prevare putem lažnih zahteva za dodatnim plaćanjem dostave. Iako su takvi zahtevi očigledan znak prevare, žrtve prevare često padaju pod pritiskom i šokom, te uplaćuju traženi iznos.

Proces povraćaja novca

Korisnik je istakao da je majka kontaktirala banku i prijavila finansijsku prevaru, te da je zatraženo vraćanje novca. Postoji šansa da će novac biti vraćen, s obzirom na to da je korišćena kreditna kartica, ali proces povraćaja može potrajati.

Bonus video: