ČUVAJTE SE OVIH ZAMKI KADA KUPUJETE ELEKTRIČNE APARATE! Ovo su vaša potrošačka prava za koja vam NIKO NIJE REKAO
IZVOR: Republika/M. L. - 16.09.2024 | 13:46
Ovih 10 saveta će vam pomoći da bolje odaberete uređaj za sebe
U Hrvatskoj su udruženja za zaštitu potrošača (HUZP) prilično skeptična prema primeni direktive, ističući da u Hrvatskoj često nedostaje rezervnih delova, a premalo je servisera. Ništa bolja situacija nije ni ovde.
Kupovina bilo kog uređaja - od mobilnih telefona i računara do televizora, frižidera ili mašina za pranje veša - zahteva više pažnje prilikom traženja odgovarajućih modela, upoređivanja cena i uslova kupovine.
Kada kupite uređaj, postoji mogućnost da se uskoro pokvari ili da ćete primetiti neki kvar na njemu.
Zakoni o zaštiti potrošača su uglavnom dobro napisani, nedavno je usvojena evropska direktiva koja olakšava popravku aparata za domaćinstvo i drugih sličnih proizvoda, ali često su u praksi svi ovi propisi mrtvo slovo na papiru.
Put do zamene ili popravke uređaja, ma koliko zakonski regulisan, može biti dug i iscrpljujući, a ne mora da znači da će na kraju biti zadovoljavajući za potrošača.
Nedostaju rezervni delovi i serviseri
Navedenu direktivu EU o zajedničkim pravilima za promociju popravke robe, koja bi potrošačima trebalo da omogući lakše popravku kućnih aparata i drugih proizvoda, Evropska potrošačka organizacija (BEUC) nazvala je "pobedom potrošača" tvrdeći da je "nova pravila će primorati proizvođače da proizvode visokokvalitetne proizvode koji se mogu popraviti" i ističući da potrošači mogu birati između popravke ili zamene pokvarenog proizvoda.
Foto: shutterstock
U Hrvatskoj su udruženja za zaštitu potrošača (HUZP) prilično skeptična prema primeni direktive, ističući da u Hrvatskoj često nedostaje rezervnih delova, a premalo je servisera.
Na šta treba obratiti posebnu pažnju?
Svake nedelje HUZP donosi korisne savete za kupovinu robe i usluga.
Iz mnoštva saveta, Poslovni dnevnik izdvojio je deset na šta tačno treba obratiti pažnju prilikom kupovine uređaja.
(Blic Biznis)