NOVE CENE BUREKA NISU NORMALNE: Pekari uveli i pravilo o MINIMALNOJ NARUDŽBI, ovo je sada postalo LUKSUZ


IZVOR: Republika - 23.10.2024 | 20:37


Poskupele se u druge pite

Foto: youtube/printscreen/AlmazanKitchen
NOVE CENE BUREKA NISU NORMALNE: Pekari uveli i pravilo o MINIMALNOJ NARUDŽBI, ovo je sada postalo LUKSUZ

Jedno od jela koje je simbol bosanskohercegovačke kuhinje su pite, među kojima je omiljeni burek. Međutim, nedavni porast cena pita, posebno bureka, izazvao je iznenađenje među posetiocima jedne centralne sarajevske buregdžinice.

Foto: youtube/printscreen/AlmazanKitchen

Poskupeo burek

Cena kilograma bureka i buredžika skočila je na čak 20 konvertibilnih maraka (KM) (oko 1200 dinara), odražavajući trenutne ekonomske prilike i inflaciju koja pogađa sve sektore. Osim bureka, cene drugih vrsta pita takođe su porasle. Kilogram zeljanice i sirnice sada košta 18 KM, dok su krompiruše dostupne po ceni od 14 KM. Maslenica, omiljena među ljubiteljima slanih pita, može se naći za 12 KM. Na drugoj strani, pojedinačni komad tikvenice prodaje se po ceni od 4,50 KM, dok je komad seckanog bureka nešto skuplji i iznosi 5,50 KM.

Pravilo o minimalnoj narudžbini

Iako se pita može naručivati na vagu, neke buregdžinice na Baščaršiji imaju pravilo da ne dozvoljavaju naručivanje manje od 300 grama određene pite. To primorava mnoge građane da naručuju pitu prema svojim mogućnostima, najčešće tražeći da se izvaga pite u iznosu od 3 KM, 4 KM ili 5 KM.

Pite - luksuz umesto svakodnevne poslastice

Dok su pite nekada bile svakodnevna poslastica, danas postaju luksuz, a s njima i nostalgija za vremenima kada su bile dostupnije. Ovaj porast cena predstavlja izazov za mnoge ljubitelje tradicionalne bosanskohercegovačke kuhinje, dok istovremeno ukazuje na tekuće ekonomske promene i njihov uticaj na svakodnevni život.

U Hrvatskoj naplaćuju med uz čaj

Foto: Shuttertock

Naplaćuje se med uz čaj

U poslednje vreme, gosti kafića u Hrvatskoj su primetili značajno poskupljenje malih pakovanja meda koja dobijaju uz čaj. Ovo poskupljenje je dovelo do toga da su mnogi ugostitelji počeli da u cenu čaja uračunavaju i med, dok se u nekim objektima čaj sa medom automatski servira gostima. Predsednik Udruženja ugostitelja Grada Osjeka, Gordan Šestić, ističe da trude da čaj posluže na način kako je predviđeno od strane dobavljača, te da smatraju da proizvod zaslužuje postavljenu cenu.

Međutim, mnogi gosti nisu zadovoljni ovim potezom. Josip iz Osjeka ističe da je poskupljenje meda uz čaj za 50 centi preskupo, te da bi radije koristio šećer ili čaj bez dodataka. Manuel iz Zagreba se slaže sa ovim mišljenjem, dodajući da dodatno naplaćivanje meda nije prihvatljivo. Suzana smatra da je cena meda u ovom kontekstu previsoka.

Ipak, postoje i ugostiteljski objekti koji ne naplaćuju med uz čaj. Konobar iz Osijeka, Stjepan, ističe da njihov stalni gosti često uzimaju med uz kafu, te da ga zbog toga ne naplaćuju. Slično mišljenje deli i vlasnica ugostiteljskog objekta iz Podgore, Magda Kržanić, koja smatra da bi med trebalo da bude besplatan kao i šećer, te da bi čak trebalo smatrati sastavnim delom čaja.

Nabavna cena kesice ugostiteljskog meda iznosi šest centi, dok ga neki prodaju čak 10 puta skuplje. Predsednik pčelarskog udruženja Pčela iz Osijeka, Slavko Stojanović, ističe da se od jednog kilograma meda može dobiti 80 malih pakovanja, ali da postoje dodatni troškovi kao što su poklopac, teglica, analiza, zbog čega je cena meda u ugostiteljskim objektima čak sedam puta skuplja od cene teglice meda.

Bonus video: