"KO NEĆE DA PLATI NEKA MU FAMILIJA PERE ČAŠE": Konobar šokirao izjavom o CENAMA NA SVADBAMA


IZVOR: Republika - 08.12.2024 | 01:30


Venčanja su poskupela

Foto: Shutterstock
"KO NEĆE DA PLATI NEKA MU FAMILIJA PERE ČAŠE": Konobar šokirao izjavom o CENAMA NA SVADBAMA

Prema poslednjim podacima, za oko 200 gostiju cene svadbe nakon pandemije koronavirusa dostiže cifru i od 20.000 evra - najviše zbog rasta cene zakupa restoran i muzike, prenosi Telegraf Biznis.

Sve manje proslava

Foto: Instagram.com/garbimuguruza

Sve je manje proslava

Kako je pojasnio predsednik udruženja "Event Industrija Srbija" Boško Bubanja u avgustu ove godine, to je ujedno i razlog zašto je proslava manje nego inače.

Istakao je da se beleži broj smanjenja proslava za 18 odsto na godišnjem nivou, ako se uporedi 2023. godina, sa 2018. i 2019. godinom, jer se kao reper ne mogu gledati 2020. zbog koronavirusa i 2022. kada je bio bum u organizaciji nakon kovida.

Kako je istakao, razloga je više.

- Jedan od ključnih razloga je zapravo ta cena gde mladenci misle da s obzirom na to da je sve poskupelo, boje se da li će kroz poklone zapravo moći da pokriju trošak svadbe. Naše iskustvo unazad par meseci i godinu dana možda pokazuje da taj strah nije opravdan, da zapravo se svadbe na kraju pokriju od tih poklona, jer su i gosti negde svesni da ono što se nosilo pre dve godine u kovertu, danas mora da bude više. Tako da svadbe se na kraju ipak pokriju. Možda ostane za neko lepo putovanje ili za opremanje nekog novog stana - rekao je on za Telegraf Biznis.

Mesto 30 evra, bend 3.500 evra

Foto: Instagram.com/garbimuguruza

Venčanje je sve skuplje

Pre svega, kako je rekao Bubanja, najviše cenu diktira hrana, jer je to poskupelo najviše u prethodnom periodu i dnevnice zaposlenih, odnosno plate zaposlenih.

- Prosečno, cene po čoveku u Srbiji u restoranu su bile od 25 do 28 evra, a u Beogradu od 32 do 35 evra. To što je bilo 35 evra, sada je 50 evra i više. Mislim da teško da se nađe ispod 40 evra u Beogradu, a cene idu i do 150 evra po gostu - rekao je Bubanja za Telegraf Biznis.

Kako je dodao, bend odnosno muzika je druga stvar koja diktira cenu troškova posle restorana.

- Neki bendovi recimo koji su koštali možda 2.000 evra, pre dve godine, sada koštaju 3.500 i 4.000 evra. Tu se beleži jedan solidan rast - rekao je on.

Ističe da na cenu utiče i torta i njena dekoracija, fotografisanje, suvi led, vatromet, specijalni efekti, ali i sadržaji za decu.

Ako je sudeći po pisanju jedne agencije za organizaciju venčanje, iste cifre će se zadržati i u 2025. godini. U objavi koju su podelili na Instagramu nizali su se razni komentari a novinari Telegraf Biznisa su izdvojili najzanimljiviji:

- Što skuplja svadba, to brži razvod. Venčajte se u opštini, platite taksu i živite srećno do kraja života - glasio je komentar.

Ipak na njihovu objavu javio se i jedan profil koji okuplja profesionalne barmene. Kako su istakli, svoju uslugu su podigli na 100 evra po konobaru i barmenu, a kada čujete razlog verovatno ćete se zamisliti da li bi baš sa ovog profila uposlili radnike:

- Ko neće da plati neka zove užu i širu familiju pa nek peru čaše i služe - pojasnio je autor objave u ne baš tako prijateljskom tonu.

Bonus video: