MINISTAR RISTIĆ: "Prihod od izvoza IKT usluga značajno veći u odnosu na isti period u REKORDNOJ 2023. godini"


IZVOR: Republika - 17.11.2024 | 10:50


Još jedan sektor u kome Srbija beleži neverovatan napredak

Foto: Tanjug/SAVA RADOVANOVIĆ
MINISTAR RISTIĆ: "Prihod od izvoza IKT usluga značajno veći u odnosu na isti period u REKORDNOJ 2023. godini"

Ministar informisanja i telekomunikacija g. Dejan Ristić, govorio je, u okviru intervjua za dnevni list "Politika", o povećanju budžeta Ministarstva za 2025. godinu, ubrzanom razvoju IKT sektora, kao i o stanju u oblasti javnog informisanja.

Govoreći o razvoju IKT sektora, ministar je istakao da ta privredna delatnost iz godine u godinu nastavlja da bude najbrže rastuća privredna grana u Republici Srbiji, kao i to da je prihod od izvoza IKT usluga u prvih devet meseci tekuće godine uvećan za dodatnih 19% u odnosu na isti period rekordne 2023. godine.

- Zahvaljujući dobro osmišljenim aktivnostima i uspostavljenom privrednom i zakonodavnom ambijentu postižemo neverovatne rezultate. Prihod od izvoza IKT usluga u prvih 9 meseci tekuće godine dostigao je 2,966 milijarde evra što predstavlja rast od 19% u odnosu na prethodnu rekordnu godinu kada je izvoz iznosio 2,497 milijarde evra. Ubrzani rast i razvoj IKT sektora nastavlja da bude jedan od prioriteta Vlade Republike Srbije i ovog ministarstva. Prihod od izvoz IKT usluga svakako će biti značajno veći od rekordne 2023. godine, a verujem da ćemo dostići rekordnih 4 milijarde evra prihoda od izvoza IKT usluga do kraja godine. Vredi podsetiti i na to da je prethodne 2023. godine IKT sektor činio 12,2% sveukupne srpske privrede, odnosno da je sa 6,8% učestvovao u našem BDP-u. Drugim rečima, svaki osmi dinar stvoren u Srbiji u 2023. godine nastao je u okviru IKT sektora - izjavio je ministar.

Ministar je posebno naglasio i značaj koji će realizacija specijalizovane izložbe EKSPO 2027 pružiti dodatnom razvoju IKT sektora.

- EKSPO, kao globalna platforma, nesumnjivo će dodatno afirmisati i učvrstiti poziciju Srbije kao regionalnog lidera u IKT sektoru. Uveren sam da ćemo realizacijom ove važne manifestacije još jednom pokazati da smo spremni za inovacije i intenzivnu digitalnu transformaciju što je od suštinskog značaja za nastavak ubrzanog razvoja naše privrede. Na stotine naših i inostranih kompanija iz IKT sektora dobiće mogućnost da tokom trajanja specijalizovane izložbe predstavi svoja najnovija dostignuća, ali i da otvori mogućnost za produbljivanje saradnje i uspostavljanje novih partnerstava. Sektor informaciono–komunikacionih tehnologija ključan je za stvaranje digitalno kompetentnog društva i ekonomije zasnovane na znanju što je jedan od strateških prioriteta Ministarstva. Uveren sam da će EKSPO dati nesagledivo snažan impuls za razvoj čitave Republike Srbije u najširem smislu, kao i mnogih privrednih grana i sektora usluga, a sami tim i za dalji ubrzani razvoj IKT sektora - rekao je ministar.

Foto: Tanjug/JADRANKA ILIĆ

Ministar Dejan Ristić

Komentarišući projekciju budžeta Republike Srbije za 2025. godinu ministar je ukazao na to da će sredstva opredeljena za Ministarstvo biti uvećana za više od 400 miliona dinara.

- Predlogom zakona o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu opredeljena sredstva za Ministarstvo informisanja i telekomunikacija uvećana su za više od 400 miliona dinara što predstavlja uvećanje od preko 16% u odnosu na budžet u 2024. godini. Posebno bih želeo da istaknem da se najznačajnije uvećanje odnosi na Sektor za javno informisanje i medije čiji je budžet uvećan za 255 miliona dinara. Sredstva opredeljena za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja biće uvećana za čak 60%. Veoma sam zahvalan predsedniku Vlade Republike Srbije g. Milošu Vučeviću i prvom potpredsedniku Vlade g. Siniši Malom na razumevanju važnosti ove oblasti za sve građane u Republici Srbiji. Dodatna sredstva u narednoj godini omogućiće nam da pružimo snažan impuls daljem razvoju oblasti informisanja i telekomunikacija. - izjavio je ministar.

Ministar je posebno istakao i to da će sredstva opredeljena za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja biti uvećana za čak 60%, kao i to da su prvi put od uspostavljanja zakonske obaveze sve lokalne samouprave sprovele konkurse za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja.

- Sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja ima izuzetan značaj za veliki broj medija u Republici Srbiji, posebno na lokalnom i regionalnom nivou. Upravo zbog toga od velike je važnosti što će sredstva za ovu namenu biti uvećana za dodatnih 60% što predstavlja najveće povećanje budžetskih sredstava namenjenih u tu svrhu do sada. Želeo bih posebno da istaknem i to da su zahvaljujući posvećenom radu čitavog tima Ministarstva po prvi put od uspostavljanja zakonske obaveze sve lokalne samouprave raspisale konkurse za sufinansiranje medijskih projekata. Lokalni i regionalni mediji imaju veoma  važnu ulogu za čitavo društvo i često su jedina mogućnost za informisanje o pojedinim temama. Činjenica da su nekima od njih upravo javni konkursi glavni izvor finansiranja jasno govori o tome koliki će dodatni doprinos pružiti planirano povećanje budžeta - naglasio je ministar.

Komentarišući trenutno stanje u oblasti javnog informisanja ministar je ocenio da je čitava oblast javnog informisanja u Republici Srbiji izuzetno dinamična, kao i da je Ministarstvo opredeljeno da kroz otvoren dijalog sa svim zainteresovanim medijskim partnerima radi na unapređenju ove oblasti.

- Trenutno u Srbiji postoji čak 76 registrovanih medijskih udruženja i oko 2.200 medija. Ovaj podatak govori o pluralizmu unutar ove oblasti, ali i o brojnim podelama među medijskim poslenicima po raznim pitanjima. Uveren sam da je za unapređenje kvaliteta javnog informisanja neophodan konstruktivan, otvoren i pravičan dijalog kakav je Ministarstvo iniciralo još na samom početku aktuelnog saziva Vlade. Održan je niz sastanaka sa čelnicima brojnih medija i polako možemo da vidimo prve rezultate. Želeo bih da istaknem i to da za ovo Ministarstvo ne postoje zavisni i nezavisni mediji, zavisni i nezavisni novinari. U potpunosti smo otvoreni za saradnju i još jednom pozivam sve koji žele da na bilo koji način doprinesu unapređenju oblasti javnog informisanja da se pridruže - rekao je ministar.

Konačno, govoreći o pitanju ometanja rada i ugrožavanja bezbednosti novinara, ministar je ukazao na to da od početka godina u kontinuitetu beležimo značajan pad smanjenja broja slučajeva ometanja rada i ugrožavanja bezbednosti novinara.

- U pitanju je smanjenje u obimu od oko 30%. To pokazuje da možemo da prekrenemo određene procese u pozitivnom smislu. Moj tim je već u prvim danima mandata jasno i odlučno demonstrirao spremnost da se, skupa sa brojnim činiocima unutar medijske zajednice, kao i sa relevantnim državnim organima, odupre svim onim pojavama u oblasti javnog informisanja koje ugrožavaju nesmetano obavljanje ove delatnosti od posebnog društvenog značaja. Da zaključim, kod mene i članova moga tima nema ni najmanje spremnosti na kompromis ili za tolerisanje bilo kog oblika nasilja koji bi bio primenjen u odnosu na novinare ili bilo koje druge građane Republike Srbije - zaključio je ministar.

BONUS VIDEO