KRITIČNI MINERALI SU BUDUĆNOST! Ministarka Đedović Handanović otvorila konferenciju "Look Up 2024: Zelena tranzicija i peta industrijska revolucija"


IZVOR: Republika - 28.11.2024 | 10:19


Od količine enrgije zavisi i naša nacionalna bezbednost

Foto: ST/Vladimir Lukić
KRITIČNI MINERALI SU BUDUĆNOST! Ministarka Đedović Handanović otvorila konferenciju "Look Up 2024: Zelena tranzicija i peta industrijska revolucija"

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović otvorila je danas u Beogradu treću po redu međunarodnu konferenciju lidera iz oblasti ekologije i poslovanja "Look Up 2024: Zelena tranzicija i peta industrijska revolucija".

Đedović je izjavila da bez kritičnih minerala nije moguća zelena tranzicija, kao i da je potrebno izvršiti dekarbonizaciju ne samo energetskog sektora već i transporta.

- Od kritičnih minerala zavisi i učešće u tehnološkom napretku i razvoju veštačke inteligencije, a pre svega obezbeđivanje dovoljne količine energije. To je pitanje ne samo ekonomskog razvoja, već i naše nacionalne bezebednosti - rekla je Đedović Handanović.

Podsetila je da Srbija raspolaže resursima kritičnih mineralnih sirovina među kojima su bakar, bor, litijum, fosfat, kao i kobalt.

Ministarka ističe da je naša zemlja trenutno drugi najznačajniji proizvođač bakra u Evropi, zahvaljujući starteškom partnerstvu sa kineskom kompanijom.

- Zapadna Srbija je izuzetno bogata litijumom, gde su istraživanja započeta pre 20 godina. Naše rezerve litijuma su gotovo najveće u Evropi i iznose 158 miliona tona, što može da omogući proizvodnju milion električnih vozila u jednoj godini - navodi Đedović Handanović.   POGLEDAJ GALERIJU

Dodaje da bi to na evrospkom nivou zadovoljilo oko 17 odsto tražnje.

- Srbija zahvaljujući svojim prirodnim mineralnim resursima ima šansu da postane značajan igrač u globalnoj industriji. Ne bismo to smeli propustiti, ali samo uz primenu ekoloških standarda u rudarenju koji će garantovati zaštitu zdravlja i života ljudi - istakla je Đedović Handanović.

Kako kaže, litijum igra veliku ulogu u telekomunikacijama, a tražnja za ovim kritičnim mineralom, zahvaljujući zelenoj tranziciji, porašće 11 puta do 2030. i čak 57 puta do 2050. godine.

Govoreći o klimatskim ciljevima, ministarka kaže da ukidanje moratorijuma na nuklearnu energiju predstavalja put ka čistijem energetskom sistemu.

- Potrebno nam je više obnovljive energije - kazala je Đedović Handanović.

Prema njenim rečima, ciljevi klimatske neutralnosti neće biti ispunjeni ukoliko rudarski sektor, na globalnom nivou, ne bude zastupljeniji nego što je trenutno.

Srbija, dodaje, planira da implementira odredbe Memoranduma o kritičnim sirovinama kroz izradu starteških dokumenata, inoviranje zakonske regulative i stvaranja povoljnog investicionog ambijenta.

- Kroz saradnju sa Evropskom unijom radićemo na uspostavljanju održivih lanaca snabdevanja i održive infrastrukture što će doprineti stvaranju novih radnih mesta i investicija. Taj pristup će obezbediti da Srbija ima aktivnu ulogu u zelenoj tranziciji i doprineće našoj konkurentnosti na globalnom nivou kada su u pitanju kritične mineralne sirovine i razvoju savremenih tehnologija - naglasila je ona.

Foto: ST/Vladimir Lukić

Look Up 2024: Zelena tranzicija i peta industrijska revolucija

Ministarka zaključuje da je cilj saradnje sa Evropskom unijom korisno i starteško partnerstvo u oblasti održivih, retkih sirovina i lanaca vrednosti.

Treći Look Up po redu okupio je eminetne stručnjake iz sveta, profesore sa prestižnih svetskih univerziteta, ali i predstavnike domaće industrije.

Glavne teme su globalne promene u ponudi i tražnji kritičnih sirovina i uticaj na geopolitiku energetske tranzicije, uloga Srbije u evropskoj trci za nezavisnost u oblasti kritičnih minerala, veštine i inovacije za zelenu radnu snagu, kako obezbediti održive sirovine za zelenu tranziciju, kao i uloga obnovljivih izvora energije u jačanju nacionalne bezbednosti.

BONUS VIDEO