ŠAMAR U LICE AMERICI! Pokrenuta velika istraga, trgovinski rat dobija nove razmere!


IZVOR: Republika - 11.12.2024 | 11:07


Nova eskalacija u ekonomskom smislu između Kine i SAD

Foto: Profimedia
ŠAMAR U LICE AMERICI! Pokrenuta velika istraga, trgovinski rat dobija nove razmere!

Kina je pokrenula antimonopolsku istragu protiv američkog proizvođača čipova Nvidia, najvećeg svetskog dobavljača procesora za veštačku inteligenciju, kako prenose kineski državni mediji.

Pokretanje istrage predstavlja najnoviju eskalaciju u sve većoj borbi za dominaciju u oblasti veštačke inteligencije, koju i Sjedinjene Američke Države i Kina smatraju ključnom za nacionalnu bezbednost.

Kineska centralna televizija (CCTV) je u izveštaju emitovanom u ponedeljak navela da vlasti veruju da je kupovina izraelske mrežne kompanije Mellanox koju je izvršila američka kompanija Nvidia mogla da prekrši antimonopolske zakone zemlje, iako nije precizirano šta u tom spajanju predstavlja potencijalno kršenje zakona. Kina je odobrila ovu kupovinu 2020. godine.

Akcije Nvidije pale su za 2% u ponedeljak i dodatna 2% u utorak, dok su u ovoj godini porasle za gotovo 200%, zahvaljujući potražnji za njenim čipovima u kontekstu rasta sektora veštačke inteligencije. Njena tržišna vrednost sada premašuje 3 triliona dolara, što je čini drugom najvrednijom kompanijom iza Apple-a.

Rat za čipove između Kine i SAD-a ušao je u novu fazu ovog meseca, nakon što je administracija predsednika Bajdena uvela nova ograničenja na prodaju visokotehnoloških memorijskih čipova Kini pre desetak dana. Iako memorijski čipovi nisu isti kao grafički procesori koje proizvodi Nvidia, takođe su ključna tehnologija koja podržava razvoj veštačke inteligencije.

Foto: Tanjug/AP, Shutterstock

Džozef Bajden i Si Đinping

Ove nove kontrole izvoza predstavljaju treći krug ograničenja prodaje čipova Kini, jer Sjedinjene Države strahuju da bi Kina mogla koristiti veštačku inteligenciju za sticanje vojnih prednosti. Zvaničnici američkog Ministarstva trgovine smatraju da će ta ograničenja usporiti kineski razvoj čipova za veštačku inteligenciju, a industrijski stručnjaci veruju da će američki planovi uspeti.

Međutim, kinesko ministarstvo trgovine je osudilo ograničenja, rekavši da predstavljaju "značajnu pretnju" globalnoj stabilnosti lanca snabdevanja. Prošle nedelje, Kina je uzvratila zabranom prodaje materijala potrebnih za proizvodnju čipova, kao što su germanijum i galijum.

Kina je pre godinu dana ograničila prodaju tih materijala, ali se prodaja prećutno nastavila da se odvija. Visoki američki zvaničnici su takođe optužili Kinu za krađu američkog AI softvera, što Peking negira.

Istraga protiv Nvidije podiže značaj situacije. Kompanija je ključni igrač u tehnološkoj revoluciji vezanoj za sektor veštačke inteligencije, i bilo kakva šteta naneta Nvidiji mogla bi ugroziti ambicije američke kompanije u globalnom razvoju veštačke inteligencije.

Nvidia je pod antimonopolskom istragom i u Sjedinjenim Državama, navodi Bloomberg.

Pored ograničenja prodaje čipova i materijala, i Kina i Sjedinjene Države rade na jačanju sopstvene proizvodnje mikroprocesora. Prema Zakonu o CHIPS-u, Bajdenova administracija je uložila milijarde dolara u Intel i druge kompanije kako bi podstakla domaću proizvodnju čipova i smanjila američko oslanjanje na Kinu i druge strane zemlje.

U međuvremenu, Kina je u maju najavila planove za uspostavljanje najvećeg državnog investicionog fonda za poluprovodnike u istoriji, vrednog 47,5 milijardi dolara, finansiranog kroz investicije šest najvećih državnih banaka.

BONUS VIDEO