INVESTITORI NA BERZI PRATE SVE PODATKE! DA LI JE SLEDEĆA AI REVOLUCIJA GLAVNO OBELEŽJE I U 2025. GODINI?


IZVOR: Republika - 15.12.2024 | 09:50


Očekivanja investitora su i u narednoj godini velika.

Foto: pixabay.com
INVESTITORI NA BERZI PRATE SVE PODATKE! DA LI JE SLEDEĆA AI REVOLUCIJA GLAVNO OBELEŽJE I U 2025. GODINI?

Entuzijazam investitora prema kompanija Nvidia možda pokazuje prve znakove smirivanja. Ovaj proizvođač čipova postao je simbol rastuće potražnje za tehnologijom veštačke inteligencije, sa akcijama koje su ove godine uvećale vrednost za impresivnih 180%, dajući značajan doprinos ukupnim dobicima S&P 500 indeksa.

Međutim, podaci ukazuju na postojanje promene, tačnije zaokreta - obim trgovanja  akcijama kompanije Nvidia je opao u poslednjim mesecima. Prosečan broj transakcija je za 40% niži u poređenju sa prvom polovinom godine. U poslednjih šest meseci, rast cena akcija je usporen na svega 3%. Štaviše, tokom poslednjeg meseca, akcije kompanije Nvidia beleže pad od oko 9%.

Ovaj pad mogao bi se delimično objasniti završetkom godine. Naime, investitori se već sada suočavaju sa ključnim pitanjem za 2025. godinu: kako će se dalje razvijati tržište veštačke inteligencije i kolika će biti korist za dugoročne prinose? Te odluke mogle bi oblikovati buduću dinamiku na tržištu.

Investicije u tehnologije vezane za veštačku inteligenciju suočavaju se sa konstantnom analizom između trenutne vrednosti i potencijala za rast.

- Postoji tenzija između zamaha, koji je veoma snažan u ranim fazama usvajanja tehnologije, i vrednovanja - objašnjava Džo Dejvis, glavni ekonomista kompanije Vanguard. Njegov tim je analizirao istorijski uticaj tehnološkog napretka još od perioda industrijske revolucije i upozorio da bi tržište moglo da prednjači u odnosu na trenutni nivo razvoja tehnologije veštačke inteligencije.

Kompanije kao što je Nvidia, koje pružaju ključne komponente za razvoj čitave oblasti veštačke inteligencije, trenutno prednjače na tržištu, što podseća na prodavce lopata tokom zlatne groznice  u 19. veku - oni olakšavaju rast, ali nisu nužno krajnji korisnici tehnologije.

Pored tehnoloških firmi, energetski sektor takođe dobija sve veću pažnju investitora. Kompanije kao što su Vistra i Constellation Energy našle su se među 10 najboljih kompanija S&P 500 indeksa ove godine. Potražnja za električnom energijom raste uporedo sa sve većim brojem oblasti svakodnevnog života u koje ulazi veštačka inteligencija, što potvrđuje i ugovor između Microsoft-a i Constellation-a. Ovaj 20-godišnji sporazum uključuje ponovno pokretanje nuklearne elektrane na ostrvu Tri milje (Three Mile Island) kako bi se podržale energetske potrebe tehnologija zasnovanih na veštačkoj inteligenciji.

Džonatan Bram iz BlackRock-a ističe značaj infrastrukture potrebne za ovaj sektor. Ukazuje na nedavni sastanak između Sema Altmana iz OpenAI-a i predstavnika Bele kuće, gde je zatražena pomoć u izgradnji serije centara podataka od 5 gigavata za podršku daljeg razvoja veštačke inteligencije. Upravo taj sastanak pokazuje obostranu zainteresovanost za ovako važnu temu.

- To pokazuje koliko će biti izazovno izgraditi takvu infrastrukturu i obezbediti energiju za njen rad - naglašava Bram. Dodaje da je reč o potencijalu vrednom trilione dolara za dalja ulaganja u kapitalnu infrastrukturu.

Pored energije, sektor veštačke inteligencije otvara prilike i za kompanije u drugim segmentima infrastrukture, uključujući provajdere usluga u oblaku, vlasnike centara podataka i kompanije koje se bave softverom za bezbednost. Među njima je i Palantir, jedina kompanija iz S&P 500 koja je ostvarila veći rast od prethodno pomenutih giganata iz tehnološkog i energetskog sektora. Palantir je ove godine zabeležio četvorostruko povećanje vrednosti, ukazujući na značaj bezbednosnih rešenja u ekosistemu AI tehnologije.

Ukoliko se nastavi razvoj veštačke inteligencije, investitori će sve više usmeravati pažnju na kompanije koje mogu ostvariti konkretne koristi od njene primene. Dejvid Kostin, glavni američki strateg za kapital iz Goldman Sachs-a je svojevremeno predstavio model sa četiri faze fokusa investitora na čitav sektor: prvo na kompanije kao što je Nvidia, zatim na infrastrukturu neophodnu za neometano funkcionisanje, potom na prihode i na kraju na povećanje produktivnosti uz pomoć konkretnih alata veštačke inteligencije. Prema njegovim rečima, sada ulazimo u treću fazu na globalnom nivou.

Sa druge strane, četvrta faza, ukoliko se ostvari, može uključivati industrije koje bi veštalka inteligencija transformisala na način na koji su lični računari i internet promenili način rada u prošlosti.