OVAJ TOKSIČNI OTPAD BI MOGAO DA SPASE PLANETU OD ZAGAĐENJA: Sada ga bacamo, a VREDI MILIJARDE DOLARA
IZVOR: Republika - 07.12.2024 | 01:47
Izvor je retkih elemenata
Milioni tona pepela, koji ostaju nakon sagorevanja uglja – jednog od najprljavijih fosilnih goriva – nalaze se u deponijama i bazenima širom Sjedinjenih Američkih Država, prenosi CNN.
Izvor retkih elemenata
Ovaj toksični otpad ima potencijal da zagađuje zemljište i vode. Ipak, prema najnovijim istraživanjima, mogao bi da predstavlja i neprocenjivo bogatstvo: izvor retkih zemnih elemenata ključnih za prelazak na čiste izvore energije.
Naučnici sa Univerziteta u Teksasu analizirali su pepeo iz termoelektrana širom SAD-a i otkrili da bi mogao sadržati do 11 miliona tona retkih zemnih elemenata. Ova količina je gotovo osam puta veća od trenutno poznatih rezervi u SAD-u, a njihova vrednost se procenjuje na čak 8,4 milijarde dolara.
"Od otpada do bogatstva"
- Ovo predstavlja ogroman potencijal za dobijanje domaćih retkih zemnih elemenata, bez potrebe za novim rudarskim poduhvatima - rekla je za CNN Bridžit Skalon, autorka studije i istraživačica na Džekson Školi geonauka Univerziteta u Teksasu.
- Ovaj proces je pravi primer mantre "od otpada do bogatstva". Naša ideja je da zatvorimo ciklus – da iskoristimo otpad i povratimo vredne resurse iz njega.“
Retki zemni elementi, poput skandijuma, neodimijuma i itrijuma, imaju ključnu ulogu u tehnologijama za čistu energiju, uključujući električna vozila, solarne panele i vetroturbine.
Iako njihovo ime sugeriše retkost, ovi metali nisu toliko neobični u prirodi, ali je njihova ekstrakcija i odvajanje od rude izuzetno složen proces. Povećana potražnja dodatno otežava situaciju – Međunarodna agencija za energiju procenjuje da će potražnja za ovim metalima porasti do sedam puta u odnosu na sadašnji nivo do 2040. godine, jer svet ubrzano prelazi na obnovljive izvore energije.
Pepelari termoelektrana tako bi mogli postati iznenađujuće značajni za zelenu tranziciju, nudeći mogućnost korišćenja otpada na način koji podržava održivi razvoj.
Bonus video: