BAJDEN REŠIO DA ZADA JOŠ JEDAN UDARAC RUSIMA! Na meti subjekti povezani sa Severnim tokom 2, evo šta im je DŽO PRIREDIO


IZVOR: Republika - 21.12.2024 | 09:34


Nove sankcije uvedene od strane odlazeće Bajdenove administracije

Foto: Tanjug/AP
BAJDEN REŠIO DA ZADA JOŠ JEDAN UDARAC RUSIMA! Na meti subjekti povezani sa Severnim tokom 2, evo šta im je DŽO PRIREDIO

Sjedinjene Američke Države uvele su nove sankcije protiv nekoliko ruskih subjekata povezanih sa gasovodom "Severni tok 2", saopštio je Stejt department.

U najnovijem saopštenju, američke vlasti su objavile proširenje sankcija na dodatne subjekte i pojedince koji su bili uključeni u izgradnju gasovoda, uključujući i nove vlasnike plovila već pod prethodnim sankcijama, preneo je Rojters.

Među sankcionisanim subjektima nalaze se ruske pomorske službe, državna pomorska spasilačka služba, kao i više od deset plovila. Takođe, sankcije su uvedene i protiv kompanije "Severni tok 2 AG", operatera ovog projekta, kao i osiguravajuće kompanije sa sedištem u Rusiji, koja je pružala osiguranje firmama angažovanim na projektu.

Gasovod "Severni tok 2", izgrađen od strane ruskog Gasproma radi transporta prirodnog gasa preko Baltičkog mora ka Nemačkoj, pretrpeo je ozbiljna oštećenja 26. septembra 2022. godine.

Napad koji je doveo do oštećenja ovog ključnog energetskog projekta i dalje ostaje nerešen, a nijedna strana nije preuzela odgovornost za incident. Ove nove sankcije dolaze u kontekstu kontinuiranih napetosti između Zapada i Rusije, posebno u vezi sa energetskom bezbednošću Evrope i situacijom u Ukrajini.

O gasovodu "Severni tok 2"

Foto: shutterstock

Severni tok 2

Severni tok 2 je gasovod koji povezuje Rusiju i Nemačku preko Baltičkog mora, s ciljem transporta prirodnog gasa direktno iz Rusije u Evropu. Projekat je razvijen od strane ruskog energetskog giganta Gasproma, uz podršku nekoliko evropskih kompanija. Gasovod je dugačak nešto više od 1.200 kilometara i ima kapacitet da isporučuje 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Iako je tehnički završen, gasovod nije stavljen u komercijalnu funkciju zbog političkih i pravnih prepreka, uključujući međunarodne sankcije i geopolitičke tenzije. Posebno je kritikovan zbog povećanja evropske zavisnosti od ruskog gasa i smanjenja tranzitnog značaja Ukrajine.

Gasovod je dodatno ugrožen napadima u septembru 2022. godine, koji su prouzrokovali oštećenja. Odgovornost za taj incident još uvek nije utvrđena.

BONUS VIDEO