Ristić: Novi Savet REM krajem januara ili u februaru
IZVOR: Republika - 08.01.2025 | 13:17
Kompletnu proceduru izbora Saveta REM sprovodi Narodna skupština, a odabir kandidata je završen.
Novi savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) trebalo bi da bude izabran krajem januara ili u februaru, izjavio je danas ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić.
Ministar je rekao gostujući na TV K1 da kompletnu proceduru izbora Saveta REM sprovodi Narodna skupština i da je završen odabir kandidata.
Dodao je da nakon toga slede razgovori sa njima, izjašnjavanje poslanika i konstituisanje Saveta REM.
- Očekujem da to bude gotovo krajem januara ili u februaru, pošto Narodna skupština u plenumu bira Savet REM, procedura je u toku - rekao je Ristić.
Govoreći o izmenama i dopuna medijskih zakona u Srbiji, Ristić je kazao da se suštinski ništa nije mnogo promenilo kada je reč o Zakonu o javnom informisanju i medijima i Zakonu o elektronskim medijima jer su oni usvojeni krajem 2023, a njihov razvoj bio je usklađen sa Evropskom komisijom.
Istakao je da su najveće izmene sprovedene u Zakonu o javnim medijskim servisima koji reguliše rad javnih medijskih servisa, RTS-a i RTV-a i dodao da je fokus bio na obezbeđivanju finansijske i uređivačke samostalnosti javnih medijskih servisa, kao i na uvođenju kontrolnih mehanizama unutar tih institucija, s ciljem unapređenja kvaliteta medijskog sadržaja.
- Detaljnije su definisani koraci potrebni za inovaciju i poboljšanje medijske scene u Srbiji, uključujući jasne uslove za izbor generalnog direktora i članova upravnih odbora - naveo je ministar.
Foto: Printskrin youtube
Ministar informisanja i telekomunikacija Ristić rekao je da su odlična legislativa u oblasti IKT, uspostavljena pre 10 godina, i njeno stalno inoviranje i dobar ekosistem uticali da Srbija ima suficit veći od četiri milijarde evra u 2024. godini u izvozu IKT usluga i proizvoda.
- Danas imamo četiri naučno-tehnološka parka sa više od 800 startapova. Oni su u javnoj svojini, ali svi oni koji žele da imaju svoj prostor u naučnotehnološkom parku mogu da ga zakupe po izuzetno povoljnim cenama. Svi su na jednom mestu i lako je za saradnju. U ovom trenutno ih ima preko 800 u Srbiji - naveo je Ristić za TV K1.
Ristić je rekao da u ovim naučno-tehnološkim parkovima istraživanja i njihova primena obuhvataju širok spektar oblasti, poput obrazovanja, nauke, poljoprivrede, zdravstva, veštačke inteligencije i inovacija.
Srbija jedan od retkih zemalja u svetu koja ima Institut za veštačku inteligenciju sa sedištem u Novom Sadu, istakao je ministar i dodao da se gradi Bio4 kapmus u Beogradu koji bi trebalo da bude zavšren i potpuno funkcionalan do 2027.
Kako je naveo, inovacioni distrikt koji se gradi u Kragujevcu uz državni Data centar je jedan od devet takvih institucija u Evropi.
Foto: Printskrin youtube
Ristić je rekao da ministarstvo ove godine počinje sa konkursom pružanja finansijske podrške za razvoj malih i srednjih startapova i IT preduzeća sa ciljem da se dodatno ojača taj sektor, od kojih će 30 odsto sredstava biti bespovratno, a 70 odsto će biti najpovoljniji krediti.
- U ovom trenutku nema ograničenja iznosa, bitno je samo ideja ili novi startap ili koji već postoji, a spada u kategoriju malih ili srednjih. I ono što je najbitnije, da su srpska - dodao je on.
Kada je reč o pristupu internetu u ruralnim delovima u Srbiji, ministar je rekao da je 2023. godine zavšren projekat "Povezane škole" koji je omogućio da više od 3.800 školskih objekata u Srbiji bude povezano na najkvalitetniji internet.
Da ne bi održavanje tih sistema palo na škole, Ristić je istakao da je ministarstvo na sebe preuzelo sve troškove mesečnog zakupa, interneta, eventualnih popravki i dodao da zbog bezbednosti dece na internetu sve te mreže imaju filtere kako deca ne bi mogla da pristupe određenim neprimerenim sadržajima.
- U ovom trenutku mi različitim oblicima interneta imamo pokrivenost nacionalne teritorije od 98 odsto, ni jedna zemlja u Evropi nema toliku pokrivenost. Polako privodimo kraju uvođenje optičkog interneta u ruralna područja, trenutno smo u drugoj fazi koja treba da obuhvati 4.500 kilometara opcičkog kabla - naveo je on.
Ristić je dodao da u mestima gde komercijalni operatori nemaju interes da uvode internet, država uvodi internet optičkim kablovima, što je važno zbog jednakosti građana i ravnomernog pristupa internetu, obrazovanja, privrede.
Komentarišući uvođenje 5G mreže u Srbiji, ministar je rekao da je početkom septembra prošle godine započeta procedura uvođenja 5G mreže u Srbiji i najavio da će polovinom ove godine početi uvođenje 5G mreže u zemlji.
Istakao je da će uvođenje 5G mreže u Srbiji doprineti protoku podataka i informacija, privredi i čitavom nizu društvenih delatnosti, obrazovanju, nauci i zaštiti.
- Očekujemo da u nekoliko faza i tokom ove godine i sledeće se 5G mreža širi po Srbiji. Trebalo bi da promenimo čitav niz propisa i međunarodne standarde budući da dugo nismo inovirali propise u toj oblasti. U procesu smo inoviranje te legislative kako bi sve bilo spremno do sredine godine kada se potpišu ugovori sa operatorima koji će dobiti frekvencije u okviru 5G da nesmetano uvode ovu mrežu - objasnio je Ristić.