Prste da poližeš! Ultra efikasne cake za pravljenje testa, nema greške sa ovim trikovima!
IZVOR: Jovana Šipčić - 09.02.2020 | 04:14
Bez obzira na to da li pravite neku poslasticu, pogaču, kifle i drugo, jako je bitno kakvo će testo biti. Punjenja i namaze je mnogo lakše napraviti, dok za pravljenje testa postoje brojne cake.
Postoje univerzalni saveti stručnjaka u pravljenju finog testa, koje vam prenosimo.
Sveži ili suvi kvasac
Ovo je verovatno jedna od najvećih dilema oko kojih se uvek vode velike rasprave jer domaćice imaju različita iskustva. Prednost suvog kvasca nesumnjivo je ta što je s njim jednostavnije raditi, a trajnost mu je duža. No, mnoge domaćice tvrde da svež kvasac daje bolje rezultate, pa da testo napravljeno pomoću njega ima bolji ukus, ali i da se bolje podigne. Postoje recepti gde suvi kvasac ima prednost (npr. testo za picu).
Međutim, na svakome je da vidi šta mu najbolje odgovara, a većina kad je u stisci s vremenom, bez problem koristi suvi kvasac. Treba se samo držati uputstva na pakovanju za koju količinu brašna je kvasac namenjen. Takođe, saveti koje vam prenosimo pre svega se odnose na svež kvasac.
Saveti za slatka testa
|
Saveti za lisnato testo
|
Još nekoliko stvari da bi testo svaki put uspelo
Kada oblikujete testo, poželjno je lagano pobrašnjaviti ruke, radnu podlogu, kao i kalupe, ako njima sečemo testo. Neke domaćice ruke premažu uljem ili maslacem. Uz to, uvek dobro obratite pažnju na recept jer ponekad postoje veća ili manja odstupanja od pravila. Dobar primer je priprema odličnih jednostavnih krofni tako što se pena od kvasca i ostali sastojci ubacuju u posudu i zatim dižu bez ikakvog prethodnog mešanja. Takođe, imajte u vidu da s kvascem treba raditi po osećaju, a nikako kruto i mehanički. Ako vidite da se ne diže brzinom koju možda očekujete, pričekajte da postigne odgovarajući volumen. To može varirati, pa svakako pratite kako se testo diže i tome prilagodite tempo rada.
Testo/hleb bez kvascaAko želite izbeći kvasac, za pravljenje hleba koristite kiselo testo kakvo su upotrebljavali stari Rimljani. Naročito se preporučuje osobama koje su sklone gljivičnim infekcijama ili obolelima od kandidijaze. Reč je o mešavini tople vode i brašna u kojoj su se same razvile kulture kvasca. Foto: Photo by Mariana Vusiatytska on Unsplash Bakterije u testu prouzrokovaće karakterističan kiseo miris. Testo za hleb bez kvasca treba svakodnevno promešati bar dva puta. Kada fino zamiriše, dodajte po jednu kašiku brašna i vode, pa promešajte. Isto ponovite i sledeća dva dana. |