Da li ovsena kaša goji? Nutricionisti objašnjavaju gde grešimo kada spremamo ovakav doručak!


IZVOR: Republika - 20.03.2020 | 04:14


Ovsena kaša za doručak je izbor mnogih žena koje su se opredelile za zdravu ishranu. Međutim, mnoge se žale da se od ovsene kaše goje, naročito ako doručkuju često tokom dužeg vremenskog perioda.

Foto: pixabay.com

Foto: Ilustracija

Nutricionisti kažu da su ovsene pahuljice dobar izvor topivih biljnih vlakana pa one u telu usporavaju varenje i zato ostajemo siti duže vreme. Paralelno, održavamo i stabilan nivo energije pri čemu se obara nivo lošeg holesterola.

Ovsene pahuljice su i pune proteina i vitamina i minerala, kao što su mangan, magnezijum i cink.

Dijetetičari objašnjavaju da sama ovsena kaša nema preveliku energetsku vrednost. Jedna šolja kuvanih pahuljica nema više od 150 kalorija i svega 25 grama ugljenih hidrata, pet grama proteina, dva grama masnože i manje od pola grama šećera.

Zašto se onda gojimo?

Zato što mnogi dodaju u ovsenu kašu razne namirnice kako bi je učinili ukusnijom!

Za početak, vrlo često je obilno zašećerimo, a onda dodamo i orašaste plodove i voće.

Ako koristimo kupovne prelive, kao što je javorov sirup ili med koji je pun kalorija baš kao i šećer, dešava se da dodamo i do 50 grama raznih šećera.

Foto: pixabay.com

Foto: Ilustracija

Po mišljenju nutricionista, ako u toku dana želimo da uzmemo oko 2000 kalorija, što je prosečna potreba aktivne osobe koja nije na dijeti, svega 200 kalorija može da bude od šećera.

Zato treba biti vrlo oprezan i škrt kad se biraju dodaci za ovsenu kašu. Ako je jedete vrlo blago zašećerenu ili, još bolje, samo sa voćem i orašastim plodovima, imaćete sve prednosti zdrave žitarice a smanjiti rizik od nekontrolisanog gojenja.

Uz to, zdravi sastojci u ovsenoj kaši iniciraju proizvodnju serotonina u telu, pa ovaj doručak deluje umirujuće na nas već od početka dana.