Bolne su, uporne i iritantne: Šta su AFTE i kako ih se na najbrži način otarasiti?
IZVOR: Republika - 17.01.2021 | 00:25
Pojavljuju se niotkuda, a nemoguće je otarasiti ih se ili ublažiti bol.
Naravno, mogli biste izdržati bol nedelju ili dve i moliti se da afta nestane pre nego što slučajno ponovo zagrizete bolni plik.
Šta su afte?
Afta je aftozni čir (mala lezija ili rana) koji se nalazi u ustima, obično na jeziku, mekom nepcu (mekani deo gornjeg dela usta koji se nalazi prema grlu) i unutrašnjem delu obraza. Afte su bolni plikovi, rane koje su obično crvene, ali ponekad imaju beli ili žuti centar.
Afte su obično male, ali ponekad mogu narasti i do 1 cm u prečniku. Obično su uzrokovane iritacijom ili povredom usta - i nisu povezane ni s jednim virusom ili bakterijom. Mada i dalje nije sasvim jasno šta ih izaziva, postoje načini kako sprečiti pojavu afti.
Šta uzrokuje pojavu afti
Još uvek nije sasvim jasno zašto se tačno javljaju afte u ustima. Mnogo različitih stvari može ih prouzrokovati, a postoje i razni faktori koji mogu da im doprinesu. Na osnovu svega toga napravili smo plan kako sprečiti pojavu afti.
Faktori rizika su stres, umor, alergija na citruse i veoma kiselu hranu ili pastu za zube, hormonske promene ili nedostatak vitamina. Afte mogu nastati i usled povrede, zbor navike griženja obraza ili trljanja aparatića za zube.
Aftama su skloniji ljudi koji jedu puno kiselih namirnica (poput citrusa, šećera, pa čak i mlečnih proizvoda), začinjenih jela ili slane, hrskave hrane. Ako često pijete gazirana pića, kafu ili alkohol, i to može delovati kao okidač.
Kod žena, hormonske promene tokom ciklusa mogu izazvati rane, zbog povećanja nivoa progesterona. Viši nivoi progesterona pre i tokom menstruacije mogu direktno prouzrokovati ranice u ustima ili desni i pljuvačne žlezde nabreknu, što može povećati rizik od slučajnog ugriza ili iritacije unutrašnjosti usta.
Kako ublažiti afte
Srećom, postoje tretmani koji mogu pomoći u ublažavanju bolnih afti.
Afte se mogu ublažiti mastima i kremama koje sadrže benzokain i fluocinonid ili sredstvima za ispiranje usta koja sadrže deksametazon i/ili vodonik-peroksid. Upotreba gelova ili ispiranje može pomoći u ublažavanju bola i zarastanju ranice.
Ako odlučite da ne koristite mast ili sredstvo za ispiranje, ranice u ustima će zarasti same, ali za to će im trebati i do dve nedelje. Dok čekate da zarastu, nemojte jesti jako kiselu, slanu ili začinjenu hranu i piti gazirana pića i alkohol, jer mogu izazvati upalu i produžiti agoniju. Nemojte koristiti ni vodicu za ispiranje usta, jer ona takođe sadrži alkohol.
Evo šta bi još moglo pomoći protiv ovih bolnih plikova:
- Ispirajte usta sodom bikarbonom.
- Nanesite magnezijumovo mleko na aftu.
- Stavite kockicu leda na aftu.
- Ispirajte usta čajem od žalfije ili kamilice.
- Ako imate ranu koja je izuzetno velika ili ne zarasta nekoliko nedelja, obratite se lekaru, tj. stomatologu.
Izvor (magazin.novosti)