RUSKI DERMATOLOG otkriva kako da se REŠITE POPUCALIH KAPILARA na licu
IZVOR: Marija Stanić - 05.08.2021 | 15:12
Poštovanjem preventivnih mera i izbegavanjem provokativnih faktora možete sprečiti pojavu rozacee, ali postoji i niz različitih recepata, postupaka i tretmana kojima ih možete ukloniti. Evo o čemu je reč...
Foto: pexels.com
Broj osoba koje muku muče s neestetskom mrežom kapilara na licu nije mali. Neko ima urođenu predispoziciju za rozaceu, kako se ovo oboljenje naziva, a neko vodi takav način života koji doprinosi nastanku patologije.
Zbog visokih temperatura leti ova bolest daje nešto jače simptome i stvara probleme osobama čija je elastičnost kapilara oslabljena.
STAROST POVEĆAVA RIZIK
- U dermatologiji se gubitak elastičnosti kapilara naziva telangiektazija. Posledica toga je vaskularna mreža na licu, koja se manifestuje u obliku crvenila. Prisustvo takvih formacija karakteristično je za svaku osobu, ali se može manifestovati na različite načine. Najugroženije su osobe tankom i osetljivom kožom. Što je osoba starija, veći je rizik od razvoja rozacee jer kapilari s godinama gube elastičnost. Pojava rozacee takođe može doprineti stanju organizma u celini jer ovaj problem nije uvek čisto kozmetološki, već može biti povezan s vaskularnom bolešću. U ovom slučaju trebalo bi da se obratite lekaru, koji će vam propisati lečenje - kaže ruski dermatolog Svetlana Vladimirovna Bolsun.
Ona ističe da je moguće sprečiti pojavu rozacee, ali da biste to uradili, morate se pridržavati zdravog načina života. Nemoguće je u kućnim uslovima potpuno se osloboditi ispucalih kapilara na licu, ali postoji nekoliko načina da se smanji njihova manifestacija.
Foto: pexels.com
Na lice svakodnevno nanosite kremu za sunčanje sa zaštitnim faktorom, uključujući i predeo ispod očiju. Primenjujte kontrastno umivanje toplom i hladnom vodom jer to jača zidove kapilara.
BEZ PARENJA LICA I AGRESIVNIH PILINGA
- Upotreba seruma sa vitaminom C takođe se smatra efikasnim, kao i uljane kapsule vitamina E i ekstrakt kamelije. Popucale kapilare na licu nemojte lečiti preparatima koji sadrže med, karanfilić i alkohol. Ove komponente mogu izazvati iritaciju i pogoršati situaciju kod rozacee. Takođe su zabranjeni agresivni pilinzi - kaže dr Bolsun.
Ona dodaje da bi osobe sklone rozacei trebalo da izbegavaju čišćenje lica toplom parom. Ova metoda se ranije koristila u salonima, a sada je mnoge žene uobičajeno praktikuju kod kuće, smatrajući je veoma efikasnom. Rizik od pojave popucalih kapilara je veoma visok primenom ovog postupka.
- Potrebno je ukloniti ispucale kapilare jer ako ostanu na koži, rozacea se često pretvara u kongestivnu dermatozu, daleko ozbiljniju bolest. Laserski tretmani su najčešći i najefikasniji metod uklanjanja ispucalih kapilara. Svetlosni snop tretira male površine bez dodirivanja zdravog tkiva. Ako govorimo o manjem crvenilu, rezultat će biti trenutni. U ozbiljnijim slučajevima može biti potreban niz tretmana. Nakon procedure na koži ne ostaju ožiljci. Veoma uspešno se koriste i mezoterapija i ozonska terapija. Metod pogodan za određenog pacijenta bira kozmetolog. Pacijent svakako treba da se konsultuje s dermatologom pre uklanjanja ispucalih kapilara s lica. Prilikom izbora tehnike lekar uzima u obzir opšte zdravstveno stanje klijenta, indikacije i kontraindikacije za postupak, kao i stepen zapuštenosti rozacee - objašnjava dr Bolsun.
Ona dodaje da je i ishrana značajan deo preventive, ali i lečenja rozacee. Neka se na svakodnevnom meniju nađu namirnice koje sadrže vitamine C, PP i K poput pomorandže, limuna, zelenog čaja, spanaća i kiselog kupusa. Ograničite na minimum količinu začinjene i slane hrane, kao i kafu i crni čaj.
Foto: pixabay.com
FAKTORI RIZIKA ZA ISPUCALE KAPILARE
- Pušenje
- Alkohol
- Stalni stres
- Nezdrava ishrana
- Prečeste vruće kupke
- Prekomerni odlasci u saunu
- Preterano izlaganje sunčevim zracima
- Akne koje se nestručno obrađuju
- Nagle promene temperature
- Loša higijena
- Upotreba hormonske kontracepcije