BEZ UPOZORENJA! Ova bolest izaziva iznenadnu smrt, ni mladi ljudi nisu pošteđeni
IZVOR: N.J. - 23.11.2022 | 12:00
Često je i nasledna.
Hipertrofična kardiomiopatija je poremećaj srčanog mišića. Smatra se da veliki značaj ima nasledni faktor. Postoje različiti oblici hipertrofije, a najčešća je familijarna asimetrična hipertrofija septuma (srčana pregrada). Njeno nastajanje deličmino je nepoznato, ali se navodi da postoji nasledna karakteristika bolesti.
Simptomi bolesti su:
Zamor pri nekom naporu
Bol u grudima
Lupanje srca
Otežano disanje
Ubrzano disanje
Vrtoglavica
Simptomi i znaci popuštanja srca (otoci ruku, stopala i nakupljanje tečnosti u trbuhu)
Pak, ovo nije strogo ovako. Postoje pacijenti koji nemaju simptome, pa se bolest slučajno otkrije na nekom sistematskog pregledu. Stoga još jednom ističemo važnost svih preventivnih pregleda podjednako.
Foto: Shutterstock
Kako se leči hipetrofija srčanog mišića?
Lečenje zavisi od simptoma i od prisutnosti eventualne slabe prokrvljenosti srca. Bolesnika bez simptoma nije potrebno lečiti, nego samo redovno pratiti.
U slučaju prisustva slabijih simptoma, pomažu beta blokatori koji smanjuju krvni pritisak i samim tim opterećenje srčanog mišića. Kod težih oblika preporučuje se davanje disopiramida koji uklanja gotovo sve simptome bolesti. Ukoliko se ne postigne uspeh sa medikamentoznom terapijom, pristupa se hirurškom lečenju.
Ukupni godišnji mortalitet odraslih bolesnika je između 2 - 4 odsto. U oko 50 odsto bolesnika smrt je iznenadna i neočekivana (često kod sportista). Iznenadna smrt se javlja najčešće u naporima, a uzrokovana je hemodinamskim poremećajima i aritmijama, prenose "Simptomi".