BOLEST OD KOJE SVI BEŽE NA MORE ILI PLANINU: Svaka osoba može da je razvije, a simptomi su NEIZDRŽIVI!
IZVOR: M.O. - 29.06.2023 | 10:30
Ovi saveti mogu da ublaže neke simptome alergije.
Alergijska reakcija predstavlja preteranu, nesvrsishodnu i nespecifičnu reakciju organizma na neki stimulus ili supstancu, koja inače ne bi trebalo da bude štetna po organizam.
Naš imuni sistem zadužen je za zaštitu organizma od štetnih supstanci, mikroorganizama i njihovih produkata, otrova itd. Imuni sistem štiti organizam stvaranjem antitela koji se bore sa svim štetnim materijama. Međutim, u alergijskoj reakciji, ta antitela reaguju na supstance koje inače nisu štetne po organizam (na primer, polen, prašina, metali ili lekovi).
Neki od najvećih krivaca za izazivanje alergijskih reakcija, prema pisanju portala Healthline, jesu:
- polen,
- grinje,
- perut kućnih ljubimaca,
- spore buđi,
- uboda insekata,
- hrana,
- lekovi.
Alergije mogu da izazovu niz simptoma kao što su:
- kijavica,
- curenje iz nosa,
- svrab,
- osip,
- otok,
- astma.
Doktori obično leče alergije lekovima ili injekcijama, međutim, postoje prirodni i kućni lekovi koji mogu da pomognu. Pa tako, ispiranje nosa, određena eterična ulja, mogu da budu korisna u ublažavanju određenih simptoma alergije. Svakako, najbolje je prvo otkriti uzrok i konsultovati se sa lekarom.
Foto: pixabay.com
Najbolji prirodni lek za alergije
Najbolji prirodni lek za alergije jeste, kada je to moguće, izbegavanje. I lekari i oni koji praktikuju alternativnu medicinu će vam predložiti da ograničite ili izbegavate alergene koji izazivaju ovakve reakcije. Međutim, neke alergene je teško izbeći. U tom slučaju, nakon konsultacije sa lekarom, razmislite da potražite pomoć u nekom od kućnih preparata.
Najpoznatiji kućni preparati i pomoć
1. Ispiranje nosa slanim rastvorom
Istraživanje iz 2012. godine koje je analiziralo 10 studija, pokazalo je da ispiranje nosa slanim rastvorom ima blagotvorne efekte i za decu i za odrasle sa alergijskim rinitisom, koji se često naziva polenskom groznicom.
2. Bromelan
Bromelan je enzim koji se nalazi u papaji i ananasu. U alternativnoj medicini se koristi u poboljšanju disanja, tako što smanjuje otoke.
3. Akupunktura
Recenzija 13 studija iz 2015. pokazala je da akupunktura ima pozitivan efekat za sezonski i hronični, višegodišnji alergijski rinitis.
4. Probiotici
Još jedna recenzija iz 2015. godine koja se bavila analizom čak 23 studije, pokazala je da probiotici mogu da pomognu u poboljšanju simptoma alergijskog rinitisa.
5. Klima uređaji i "sakupljači vlage"
Uklanjanjem vlage iz vazduha, klima i uređaji koji imaju zadatak da isuše vazduh mogu da ograniče razvoj buđi, a koja negativno utiče na alergije.
6. Spirulina
Studija iz 2015. godine pokazala je da dijetetska spirulina, plavo-zelena alga, pokazuje antialergijske zaštitne efekte i povoljno deluje kod alergijskog rinitisa.
7. Kopriva
Travari i stručnjaci alternativne medicine predlažu koprivu kao prirodni antihistaminik koji pomaže u ublažavanju simptoma alergija.
8. Kvercetin
Kvercetin je omiljen sastojak zagovornika prirodnog lečenja koji veruju da stabilizuje oslobađanje histamina i pomaže u kontroli simptoma alergije. Prirodno se nalazi u brokoliju, karfiolu, zelenom čaju i citrusima.
9. Vitamin C
Travari i zagovornici alternativne medicine predlažu da se uzima 2.000 miligrama vitamina C dnevno za smanjenje nivoa histamina.
10. Eterično ulje nane
Studija iz 1998. godine pokazala je da je tretman uljem nane pokazao značajan antiinflamatorni efekat u smanjenju simptoma bronhijalne astme i alergijskog rinitisa. Eterična ulja mogu da se rasprše u vazduhu, ali ako se primenjuju lokalno, najbolje je da se razblaže u vodi.
11. Eterično ulje eukaliptusa
Isti alternativni stručnjaci kažu da je ulje eukaliptusa korisno antimikrobno sredstvo koje je najbolje da se doda u vodu prilikom svakog pranja.
12. Eterično ulje tamjana
Na osnovu rezultata studije iz 2016, zaključeno je da ulje tamjana (majčine dušice) može da pomogne protiv višegodišnjeg alergijskog rinitisa. Opcija je da se razblaži u osnovnom ulju i koristiti iza ušiju ili pri inhalaciji, tako što se rasprši u vazduh.
Budite oprezni!
Nemojte da koristite kućne lekove za lečenje teških alergijskih reakcija ili anafilakse, a koje ćete prepoznati po sledećim simptomima:
- poteškoće sa disanjem,
- stezanje u plućima,
- bolovi u grudima,
- promene krvnog pritiska,
- vrtoglavica,
- nesvestica,
- osip,
- povraćanje.
Ako osetite ove simptome, odmah potražite medicinsku pomoć. Anafilaksa može biti opasna po život, upozoravju lekari.