ZABORAVLJANJE NIJE PRVI SIMPTOM DEMENCIJE: Ovih PET jasnih, svi IGNORIŠEMO i pripisujemo drugim BOLESTIMA!


IZVOR: M.O. - 25.10.2023 | 16:30


Zaboravljanje nije prvi i jedini znak demencije.

Foto: shutterstock
ZABORAVLJANJE NIJE PRVI SIMPTOM DEMENCIJE: Ovih PET jasnih, svi IGNORIŠEMO i pripisujemo drugim BOLESTIMA!

Iako je demencija sada postala "normalan" deo starenje, istina je da to nije sasvim prirodno i da se može izbeći. 

Zapravo spada u neuropsihijstrijski problem, koje samo podseća na zaboravnost

Vremenom zahvata i druge moždane strukture, te se javlja ozbiljna poteškoća u savladavanju svakodnevnih zadataka, problem u komunikaciji s drugima, kao i promene u raspoloženju, rasuđivanju i osobinama ličnosti.

Nedavni izveštaj komisije "Lancet“ potvrdilo je da stvari poput zdrave isrehrane, izbegavanja dijabetesa tipa 2, smanjenja povišenog krvnog pritiska, održavanja zdrave težine, ograničavanja konzumiranja alkohola i prestanka pušenja mogu napraviti veliku razliku u oboljevanju i toku bolesti, piše "The Sun".

Foto: pixabay.com

Demencija nije normalan vid starenja

 

Ovo su simptomi koji nemaju veze sa zaboravljanjem: 

Promene raspoloženja 

Obolele osobe mogu postati plašljive, sumnjičave, depresivne ili teskobne. Nekad samouverene osobe mogu postati nesigurne i sramežljive. Mogu se lako uznemiriti ako su van kuće ili mesta na kom se osećaju sigurno.

Apatija 

Bezvoljnost se često javlja u ranoj demenciji. Osoba sa simptomima može izgubiti interesovanje za hobije ili aktivnosti. Možda više neće želeti da izlaze ili da rade bilo šta zabavno. Oni mogu izgubiti interesovanje za druženje sa prijateljima i porodicom i mogu biti emocionalno potpuno ravnodušni, piše "The Healthy".

Kompulsivan svrab

Velik broj pacijenata sa Alzhajmerovom bolešću često se  kompulsivno češe, čak i do pojave krvi.  Nučnici nisu otkrili tačnu povezanost između same osnovne bolesti i svraba, ali svakako ovaj simptom uzimaju u obzir.

Drugačiji rukopis

Pomoću rukopisa možemo otkriti i Alchajmerovu bolest, pogotovo ako je reč o slovima nepravilnog i "drhtećeg" izgleda. U ovom slučaju rukopis se pogoršava s lošijim mentalnim stanjem, a pisanje s vremenom postaje sve sporije. Reči se znatno razlikuju jedne od drugih s vidljivim trzajima na pojedinim slovima. Slično je i s Parkinsonovom bolesti koju, osim trzaja, karakterišu uska i zgrčena slova, a rukopis ponekad postane tako sitan da ga ni sam autor ne može pročitati.

Problemi s vidom

Prema studiji objavljenoj u časopisu „American Journal of Epidemiology“ problemi s vidom mogu biti vrlo rani pokazatelj demencije u kasnijim fazama života. Osobe treće životne dobi koje imaju slab vid, čak i ako nose naočare ili sočiva, imaju pet do deset puta veću šansu za oboljevanja od Alzheimerove bolesti ili drugih oblika demencije u periodu od 8,5 godina nakon pogoršanja vida, kažu naučnici.

BONUS VIDEO: