KADA SE UKRSTE BUBREŽNI I SRČANI PROBLEMI NASTAJE HAOS: Posle 40. godine odmah na pregled, OVO su prvi simptomi!
IZVOR: M.O. - 26.10.2023 | 13:45
Obratite pažnju na sledeće simptome.
Jedan od preduslova za adekvatno i dobro funkcionisanje bubrega je unos dovoljne količine tečnosti.
Oni imaju veoma važnu ulogu u našem organizmu jer prečišćuju otpadne materijale, višak vode i filtriraju krv.
Dovoljna je mala promena koja može loše da utiče na njihovo normalno funkcionisanje. Zato je važno na vreme otkriti kada imamo upalu bubrega.
Simptomi upale bubrega:
- Malaksalost,
- drhtavica,
- peckanje i bol pri mokrenju,
- povraćanje,
- bol u leđima,
- zamućen urin neprijatnog mirisa,
- noćno mokrenje,
- topla i crvena koža.
Obično su prvi simptomi obično drhtavica, visoka temeratura, bolovi u zglobovima i mišićima.
Foto: shutterstock
Vrlo je moguće da prvi simptomi neće toliko skrenuti pažnju, jer nisu toliko vidljivi i na prvi pogled "alarmantni".
Akutna upala bubrega se odlikuje i promenama boje mokraće, takođe miris urina je specifičan. Bakterija ešerihija koli koja je najčešći uzrok nefritisa, daje urinu jak i težak miris, čineći boju tamnijom i mutnom.
Do same upale dolazi kada virusnih i bakterijskih infekcija, ali se neretko dešava da su za upalu bubrega odgovorni i genetska predispozicija ili dugoročna zloupotreba lekova, poput antibiotika ili nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL).
Prema jednoj statistici stepen oštećenja bubrežne funkcije ima oko 650.000 Srba, a oko 150.000 građana - srčanu slabost, što su podaci koji upozoravaju. Bubrežna i srčana slabost često se poklapaju i tada je reč o kardio-renalnom sindromu.
- Kada imate srčanu slabost, ona pogoršava funkciju bubrega. I obrnuto - ko je od ranije bubrežni bolesnik, kada doživi srčani udar ili ima neki drugi razlog za srčanu slabost, onda će jedno potencirati drugo - izjavio je dr Ristić za RTS.
- Kada se neko pojačano zamara, guši, otiču mu noge, počinju problemi sa mokrenjem, otiče stomak, sve teže se oslobađa višak tečnosti, i onda lekovi koji su ranije delovali, počnu sve slabije da deluju, potom, kada se vrsta otoka promeni i mogućnost da se oslobađanje viška tečnosti promeni, to je znak da se mora obratiti pažnja na funciju bubrega - dodao je doktora za RTS, ističući da je u tom smislu, saradnja kardiologa i nefrologa izuzetno važna.
Apelovao je da svi muškarci od četvrte decenije života i žene starije od 45, idu na preventivne kardiološke preglede.