ZIMSKO RAČUNANJE VREMENA: Zašto je pomeranje časovnika loše za zdravlje


IZVOR: Ekspres.net - 29.10.2023 | 12:45


Zimsko računanje vremena je počelo, a rasprave u vezi sa tim da li bi trebalo da se ova praksa ukine, sve su češće.

Foto: Photo by Mpho Mojapelo on Unsplash
ZIMSKO RAČUNANJE VREMENA: Zašto je pomeranje časovnika loše za zdravlje

Iako dodatnih sat vremena spavanja zvuči primamljivo, brojne studije su pokazale da pomeranje sata remeti prirodan ciklus sna, što može uticati na mentalno i fizičko zdravlje.

Ljudski mozak ima biološki sat, ili cirkadijalni ritam, koji radi u ciklusu od 24 sata, a poremećaj ovog ritma može dovesti do većeg rizika od kardiovaskularnih bolesti, smatraju neurolozi.

Naš unutrašnji časovnik optimizuje telesne funkcije, kao što su varenje i lučenje hormona, a svetlost je jedan od najjačih pokretača ovog unutrašnjeg sata. Veća izloženost svetlosti ujutru i manja izloženost uveče pomažu da ove funkcije budu sinhronizovane.

Poremećaj prirodnog cirkadijalnog ritma može doprineti gojaznosti, dijabetesu i bolestima srca, potvrdilo je nekoliko studija.

Istraživanje iz 2019. godine je pokazalo da se rizik od srčanog udara povećava nakon prelaska na letnje računanje vremena. Rezultati druge studije iz 2020. sugerišu da je pomeranje sata povezano sa većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, mentalnih problema i problema u ponašanju i poremećaja vezanih za imunitet, piše "Brain and life".

Zbog ovih zdravstvenih rizika, Evropska komisija je 2018. godine zvanično predložila da se u Evropskoj uniji ukine praksa pomeranja sata, ali to se još uvek nije dogodilo, prenosi Ekspres.net.