BOL U LEĐIMA JE SIMPTOM OPAKOG RAKA OD KOG SVAKI DAN JEDAN OBOLELI UMRE: Mnogi zanemare taj ZNAK koji je ključan u spašavanju života!
IZVOR: Republika/M.Ognjenović - 22.01.2024 | 18:40
Obratite pažnju na to o kakvom se bolu radi.
Bol u leđima se pretvorio u svojevrsnu epidemiju i sada se smatra od jednim od najvažnijih zdravstvenih problema u društvu.
Ipak, opasnost leži tu jer mnogi zanemare prave problema sa ovim bolom, a mogu biti ogroman signal i znak bolesti. Jedna od njih je i rak grlića materice.
Uprkos sprovedenim merama prevencije, rak grlića materice i dalje predstavlja jedan od vodećih uzroka oboljevanja i smrtnosti među ženskom populacijom u Srbiji. Prema statistikama, Srbija se nalazi na petom mestu u Evropi po ovim parametrima.
Svakog dana jedna žena izgubi bitku sa ovom opakom bolešću, dok četiri žene oboljevaju.
Foto: Shutterstock
Poznati stručnjak prof. dr Srđan Đurđević, ginekolog - akušer i hirurg, otkriva sve o uzrocima, faktorima rizika, HPV vakcini i preventivnim pregledima kao najboljem oružjem u borbi sa ovom bolešću.
Iako su sprovedene mere prevencije, rak grlića materice i dalje predstavlja jedan od vođenih uzoraka oboljevanja i smrtnost među ženskom populacijom u Srbiji.
Stalni bol u karlici i donjim leđima je znak upozorenja na koji treba odmah reagovati! To može da ukažež da se pojavio karcinom koji se u tom trenutku već nalazi u uznapredovaloj fazi, prenosi "Kurir".
Važno je istaći da je humani papiloma virus (HPV) najčešće prenosiva polna infekcija koja može zahvatiti kožu, genitalni sistem organa i grlo. Gotovo svi seksualno aktivni ljudi će biti zaraženi ovim virusom u nekom trenutku svog života, obično bez ikakvih simptoma. U većini slučajeva, imuni sistem će uspešno eliminisati HPV virus iz tela. Međutim, dugotrajna infekcija HPV-om visokog rizika može dovesti do razvoja abnormalnih ćelija, koje kasnije mogu postati kancerogene. Čak 95% karcinoma grlića materice uzrokovano je HPV infekcijom koja nije bila adekvatno lečena.
Redovni pregledi igraju ključnu ulogu
U slučaju da se bolest otkrije u početnoj fazi raka, primenjuje se klasično hirurško lečenje rezom sa uklanjanjem materice i okolnog tkiva.
U borbi protiv raka grlića materice, redovni preventivni pregledi igraju ključnu ulogu. Preporučuje se da žene obavljaju skrining pregled svakih 5-10 godina počevši od 30. godine. Važno je naglasiti da prekancerozne promene koje prethode raku grlića materice retko izazivaju simptome, stoga je redovni pregled neophodan čak i ako je žena vakcinisana protiv HPV-a. Nakon pozitivnog citološkog Papanikolau ili HPV testa, ginekolog može potražiti promene na grliću materice koje se mogu razviti u rak ukoliko se ne leče. Lečenje prekanceroznih promena je jednostavna procedura koja sprečava nastanak raka.