RASPRAVA KOJA TRAJE DECENIJAMA: Da li je zdravije piti vruću ili hladnu kafu?
IZVOR: Aleksandar Novaković - 10.04.2024 | 16:31
Za prosečnog Srbina, početak dana bez šolje kafe, po mogućtvu što jače, je nezamisliv.
I svako ima svoje mišljenje o kafi, količini koju treba popiti, a o dodavanju mleka, i da ne govorimo.
Već decenijama traje rasprava šta je bolje za organizam - piti vruću ili hladnu kafu.
Ovde je naročito izražen totalni konflikt u mišljenjima - jedni se užasavaju hladne kafe i kosa im se diže na glavi od strave, dok je za druge hladna, i još bolje, ledena kafa, najbolji izbor.
Da podsetimo, u prvih deset minuta kofein iz kafe ulazi u krvotok i širi se po celom telu, uzrokujući porast krvnog pritiska i broja otkucaja srca.
U isto vreme sprečava da se dopamin ponovo apsorbira u krvotok, što mu omogućava da duže vreme ostane u mozgu, zbog čega se i duže osećamo pozitivno i srećnije. Upravo ovo zadržavanje dopamina je ono što često pokreće mozak da poželi više kofeina.
Foto: shutterstock
Nakon 20 minuta kofein neutralizuje umor. Nivo dopamina povećava se i zadržava, što stvara osećaj da treba biti oprezan i koncentrisan. U roku od 40 minuta telo počinje da proizvodi više serotonina, što poboljšava rad neurona unutar kičmene moždine - to dovodi do poboljšane koordinacije i snage mišića.
Kako navode naučnici, kofein ima i pozitivne ali i negativne efekte na telo - podiže nivo energije i stimuliše rad mozga, ali istovremeno podiže i nivo stomačne kiseline.
Na kraju, kada se postavi pitanje da li je bolje piti toplu ili hladnu kafu, odgovor se manje-više svodi na lični ukus.
Ako baš idemo u detalje, nekoliko studija je pokazalo da topla kafa sadrži nešto veći nivo antioksidansa u odnosu na hladnu. Razlika u količini kofeina faktički ne postoji.
Takođe, navodi se da je hladna kafa manje kisela i prihvatljivija za stomak, naročito ako imate problema sa želucem.
BONUS VIDEO: