BRZE I NEOČEKIVANE PROMENE: Šta će se dogoditi u organizmu ako jedete samo četiri badema dnevno?


IZVOR: Aleksandar Novaković - 07.05.2024 | 21:30


Bademi su mnogima omiljena grickalica, ali koliko zapravo poznajemo sve zdravstvene koristi koje nam ovaj ukusni orašasti plod nudi?

Foto: Shutterstock
BRZE I NEOČEKIVANE PROMENE: Šta će se dogoditi u organizmu ako jedete samo četiri badema dnevno?

Prepuni proteina, vitamina i vlakana, bademi su istovremeno preporučeni saveznik u borbi protiv gojaznosti, bolesti srca, i dijabetesa, ali i namirnica koja može pomoći u očuvanju zdravlja kože, kose, i mozga.

Iskoristite moć badema za zdravlje srca

Bademi su sjajan saveznik u održavanju zdravlja srca. Sadrže mononezasićene masti koje pomažu u kontroli visokog holesterola, a istovremeno su bogati vlaknima, vitaminom E, omega-3 masnim kiselinama i biljnim sterolima, čime doprinose opštem zdravlju srca.

Takođe, bademi su izvor l-arginina, koji pomaže u održavanju fleksibilnosti zidova arterija i smanjuje rizik od razvoja krvnih ugrušaka.

Bademi za lepšu i zdraviju kosu i kožu

Mangan i vitamin E prisutni u bademima igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja kože.

Mangan pomaže u stvaranju kolagena, čineći kožu čvrstom i glatkom, dok vitamin E štiti kožu od oštećenja, smanjuje upalu i crvenilo, te štiti od UV zračenja. Takođe, bademi mogu pomoći u jačanju kose i sprečavanju pojave peruti.

Foto: pixabay.com

Badem je odličan za negu kose i kože

Probiotici i kontrola telesne težine

Školjke badema su izvor probiotika koji pospešuju rast dobrih bakterija u crevima, poboljšavajući funkciju imunološkog sistema i smanjujući rizik od raznih oboljenja. Iako bademi sadrže dosta masti i kalorija, istraživanja pokazuju da njihova konzumacija može doprineti osećaju sitosti između obroka i smanjenju unosa ugljenih hidrata, što može biti od pomoći u procesu mršavljenja.

Bademi za zdrav mozak i bolje pamćenje

Bademi su bogati magnezijumom i proteinima koji jačaju živce u mozgu, dok velika količina vitamina E može pomoći u očuvanju kognitivnih funkcija, pamćenja i budnosti. Održavanje zdravog mozga tokom života može biti ključno u prevenciji određenih oboljenja poput Alchajmerove bolesti.

BONUS VIDEO: