SAMI SEBI SMO NAJVEĆI NEPRIJATELJI: Loše navike koje nam stvaraju ogroman STRES
IZVOR: Aleksandar Novaković - 20.05.2024 | 15:13
Kao da nam nije dovoljno što se svakodnevno borimo sa stresom, već često smo i sami najveći krivci za stvaranje dodatnog pritiska.
Mnogi ljudi se teško bude i imaju očajnu naviku da odlažu alarm, i iz kreveta iskaču u poslednjem trenutku. Ovakvo ponašanje ne samo da povećava nivo stresa, već može i da poremeti jutarnju rutinu.
Odugovlačenje neizbežnog i listanje poruka na telefonu čim se probudite može značajno povećati stres. Umesto toga, pokušajte da uživate u jutru, da se potpuno probudite i da uživate u opuštenom doručku bez ometanja od strane mobilnog telefona.
Preskakanje doručka: Recept za stres
Preskakanje doručka zbog nedostatka vremena ili drugih razloga je česta, ali štetna navika. Zanemarivanje najvažnijeg obroka u danu može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posledica poput glavobolja, smanjene koncentracije, pa čak i dobitka kilograma tokom vremena. Osim toga, konzumiranje kafe na prazan stomak može povećati nivo kortizola i negativno uticati na nivo šećera u krvi.
Izbegavajte tuširanje vrućom vodom
Iako hladan tuš možda nije omiljeni način za početak dana, pruža brojne prednosti. Može stimulisati imuni sistem i da pomogne da se oslobodite pospanosti nakon dugog noćnog sna. Takođe, da li ste znali da misli pokreću hemijske reakcije u telu? Strah izaziva nagli porast adrenalina, dok osmeh oslobađa endorfine. Provedite 30 sekundi svakog jutra smešeći se sebi u ogledalu i aktivirajte ove srećne hormone.
Foto: shutterstock
Povećanje produktivnosti ujutru
Jutro je vreme kada su misli i ideje često najjasnije, što ga čini idealnim vremenom za suočavanje sa izazovnim ili stresnim zadacima. Odlaganje ovih zadataka samo dodaje nepotrebni stres, jer ostaju u pozadini uma i deluju sve zastrašujuće što ih duže odlažete.
Značaj odmora i opuštanja
Prekomerni rad i nedostatak slobodnog vremena mogu značajno da utiču na nivo stresa. Bez obzira da li je u pitanju dovoljno sna, uzimanje emotivnih pauza kako bi se fokusirali na lično blagostanje ili bavljenje hobijima, odmor je neophodan za svakoga.
Štetni efekti stalnog kukanja
Kontinuirano kukanje može da bude štetno po zdravlje, jer stimuliše telo da proizvodi kortizol, hormon stresa. Umesto toga, fokusiranje na pozitivne aspekte i traženje rešenja za izazove može pomoći u smanjenju nivoa stresa.