NE BEŽITE OD SUZA: Pet razloga zašto je plakanje dobro po zdravlje!
IZVOR: Aleksandar Novaković - 02.06.2024 | 12:14
Plakanje, emotivni čin koji često dovodi do olakšanja, ima višestruke zdravstvene prednosti, pokazuju istraživanja.
Prema podacima Harvard Health-a, žene u Americi plaču u proseku 3,5 puta mesečno, dok je kod muškaraca taj broj nešto manji - 1,9 puta. Slične brojke postoje i u ostatku sveta, a prema YouGov-u, najčešće plaču mlade žene od 18 do 24 godine.
Plakanje za opuštanje
Studija iz 2014. godine pokazala je da plakanje može pomoći ljudima da se opuste tokom stresnih perioda. Istraživanja su ukazala da plakanje aktivira parasimpatički nervni sistem (PNS), koji deluje smirujuće na mozak. Rezultati plakanja nisu trenutni, već može proći nekoliko minuta pre nego što telo počne da se opušta.
Zdravlje srca
Prema navodima magazina Medical News Today, plakanje može da snizi krvni pritisak, smiri rad srca i drži ga pod kontrolom. Visok krvni pritisak može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput moždanog udara, srčanog udara, srčane insuficijencije, demencije, pa čak i otkazivanja bubrega. Studije su pokazale da plač može imati pozitivan uticaj na smanjenje krvnog pritiska.
Foto: Shutterstock
Fizičko olakšanje
Kada se suočavamo sa fizičkim bolom, plač može da bude prirodna reakcija tela. Oksitocin i endorfini, poznati kao "hormoni sreće", oslobađaju se tokom plača, poboljšavajući raspoloženje i istovremeno ublažavajući bol. Takođe, plač može da pomogne da lakše zaspimo, što je bitno za oporavak.
Čišćenje organizma
Suze koje se oslobađaju tokom plača imaju i fizičku funkciju - one mogu oprati nečistoće poput dima i prašine iz očiju.
Takođe, ove suze mogu isprati neželjena jedinjenja koja se nakupljaju u organizmu usled stresa, što može smanjiti nivo stresa u telu i doprineti boljem raspoloženju.