Depresivna stanja i loše raspoloženje su učestali tokom jeseni: Evo kako da na prirodan način povećate nivo hormona sreće!
IZVOR: stil.kurir.rs - 29.10.2019 | 23:47
Serotonin je još i poznat kao hormon sreće, a njegov nedostatak može ozbiljno da ugrozi stanje oragnizma.
Njegov nedostatak utiče na mnoge funkcije organizma, zato je neophodno imati ga u dovoljnim količinama.
Utiče na psihičke sposobnosti, na rad metabolizma, a odgovoran je za dobro stanje kostijju, jetre i mnogih drugih organa.
Ovi simptomi ukazuju na manjak seratonina:
Nastaju problemi sa probavom
Skoro 95% serotonina se proizvodi i skladišti u crevima. Manjak ovog neurotransmitera sa hormonskim funkcijama može izazvati promenu funkcije creva.
Kada je nivo seratonina nizak, ćelije ne mogu da apsorbuju dovoljno kalcijuma, pa kao posledica nastaje problem opstipacije.
Imuni sistem slabi
Manjak seratonina prati osećaj umora, loše raspoloženje i veću mogućnost za nastanak gripa i prehlada.
Utiče na bioritam
Osećaj pospanosti u toku dana iako ste spavali dovoljan broj sati verovatno ukazuje na njegov nedostatak.
Foto: pixabay.com
Želja za slanom hranom
U ovom slučaju, opada nivo natrijuma pa se iz tog razloga javlja potreba za slanom i začinjenom hranom.
Razvoj depresije i anksioznosti
Seratonin je odgovoran za dobro raspoloženje, pa usled njegovog nedostatka, depresija se razvija velikom brzinom.
Učestale glavobolje
Razlog za pojavu ovog bola je nedostatak triptofana, prekursora serotonina, koji je njegov sastavni deo.
Problemi sa memorijom
Nedostatak pažnje, umor, poteškoće u koncentrisanju na određene podatke i pamćenje informacija takođe su povezani sa problemom niskog nivoa serotonina.
Da bi se nivo hormona sreće obnovio, potrebno je pridržavati se sledećih koraka. Ovih 5 strategija će dati najbolje rezultate:
Foto: pixabay.com
Vežbanje
Vežbanje podstiče lučenje endorfina, endorfini nas čine srećnima. Kad vežbamo, naše telo oslobađa čitav niz neurohemikalija, uključujući i serotonin i dopamin, koji su kreirani tako da se bore protiv bilo kakve neprijatnosti u mišićima i da vam omoguće da izvedete pokrete koje želite.
Masaže
Masaža prilično efikasno ublažava posledice anksioznosti i depresije, pokazalo je istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Majamiju. Terapija masažom snižava nivo kortizola (hormona stresa) za čitavih 53 odsto, a podiže nivo serotonina.
Sunce
Istraživanj je pokazalo da je nivo seratonina mnogo veći u letnjim mesecima kada je svaki dan sunčan. Dobro je da iskoristite svaku moguću priliku da se izlažete sunčevim zracima.
Hrana
Istraživanje je pokazalo da i određene namirnice mogu da pomognu u stimulisanju ovog hormona. Trudite se da se na vašem meniju često nađu orašasti polodovi, ananas, šljive i paardajz.
Foto: pixabay.com
Meditacija
Uz pomoć nje snižavate nivo stresa, a seratonin se povećava. Izdvojite nekoliko minuta dnevno kako biste ga održali na zadovoljavajućem nivou.