Greške koje pravite prilikom koršćenja veš mašine uništavaju odeću i dovode do oštećenja aparata
IZVOR: Republika - 24.05.2020 | 19:11
Pranje veša predstavlja deo obaveza koji obavaljamo po navici bez interesa da se bolje upoznamo sa odećom i tehničkim mogućnostima mašine koju koristimo u domaćinstvu. Zbog toga se prave mnogobrojne greške koje oštećuju tkaninu, a mogu biti opasne i po zdravlje jer lošim pranjem na vešu se razvijaju nepoželjne bakterije i gljivice.
Čitajte etikete
Da bi odeća koju perete u mašini duže lepo izgledala, a boje ostale postojane, obavezno čitajte oznake na etiketi. Na njima je lepo nacrtano sve što treba da znate o održavanju.
Izaberite pravi program
Dobro pročitajte uputstvo i prilagodite program onome što perete. Izbegavajte univerzalne programe koje koristite rutinski. Veš će biti lepo opran i mirišljav, ali dugoročno tako oštećujete odeću.
Ne ostavljajte mokar veš u mašini
Ako mašina nema zvučni signal za kraj programa pranja, podesite telefon da vas podseti da je veš opran i odmah ga izvadite. Tako ćete sprečiti onaj ustajali miris i razmnožavanje bakterija i gljivica u bubnju, piše Blic.
Foto: pixabay.com
Razvrstajte veš u 4 grupe
Odvajanjem u posebne gomile razvrstajte veš za pranje u četiri grupe: belo, tamno, svetle boje i osetljivi materijali. Tako ćete lako odrediti pravilnu temperaturu vode i odabrati program za pranje.
Pažljivo s deterdžentom
Prevelika količina deterdženta se tokom pranja meša s prljavštinom, podiže se na površinu vode i veš se teško ispira. Bolje je dva puta ponoviti program sa preporučenom količinom praška nego preterati. Ne zaboravite da postoji i program predpranja za jako zaprljan veš.
Nivelišite mašinu
Ako mašina za vreme pranja ima čudan zvuk ili se pomera, nivelišite je uz pomoć točkića na postolju. U uputstvu piše kako se to lako radi. Kada je u ekscentru bubanj može da pocepa veš i ošteti mašinu. Neretko zbog ovoga mašina počne da "skače" i "šeta" po kupatilu, pa tako može da ošteti okolne sanitarije.